Таг : Балкан

Политика

Владимир Билчик: Динамиката на проширувањето на ЕУ ќе продолжи и во текот на германското претседавање

Динамиката на процесот на проширување на ЕУ со земјите од Западниот Блакан ќе продолжи и во текот на следниве шест месеци за време на германското...
Компании и пазар

Германија го сопира приливот на работници од Балканот

Влатко Зорба
Поради зголемената невработеност во кризата со коронавирус, владејачката германска ЦДУ / ЦСУ има намера да ја намали понатамошната имиграција на работната сила. Намалувањето ќе се...
Регион

Балканците не ги почитуваат препораките и во Виена: Корона-забава со песни од Синан Сакиќ, интервенирала полицијата

Откако попуштија мерките против коронавирусот во Австрија, баровите во Виена ги отворија своите врати. Како и да е, според австриските медиуми, во еден од клубовите...
АНАЛИЗИ

„Гардијан“: Зошто Балканот страда помалку од коронавирусот од Западна Европа?

Кога ќе ги ставиме бројките на заразени и починати од коронавирусот на мапата на светот или Европа, едно нешто одамна е јасно: Западна Европа е...
Компании и пазар

Kаде на Балканот е најскапо да се купи стан?

Влатко Зорба
Српската престолнина од градовите во регионот има највисока цена на еден метар квадратен за стан. Според анализата на Б92, цитирана од Бизнис Инфо, најскапите станови...
Регион

Хрватска има најголем број на заразени од коронавирусот на Балканот

Влатко Зорба
Клиниката за инфективни болести во Загреб „Д-р Фран Михаљевиќ“ денес потврди дека уште едно лице е заразено со коронавирусот, зголемувајќи го бројот на заразени на...
МАКЕДОНИЈА

Холандскиот парламент в четврток ќе дебатира за проширувањето

Холандските пратеници од комисијата за европски прашања на петти март ќе разговара за проширувањето кон западниот Балкан, информира холандскиот парламент. Станува збор за „процедурална средба“...
Регион СВЕТ

Петмина лица на Балканот се заразени од новиот коронавирус

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19).  Нема починати од тој вирус. Тројца се...
МАКЕДОНИЈА

Моравчик: Проширувањето со Западниот Балкан е во интерес на самите земји членки на ЕУ

Берта Китинска
Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е во интерес на самите земји членки, вели директорот на Програмата за ЕУ при Универзитетот Принстон и...