Таг : Балкан

Компании и пазар

Kаде на Балканот е најскапо да се купи стан?

Влатко Зорба
Српската престолнина од градовите во регионот има највисока цена на еден метар квадратен за стан. Според анализата на Б92, цитирана од Бизнис Инфо, најскапите станови...
Регион

Хрватска има најголем број на заразени од коронавирусот на Балканот

Влатко Зорба
Клиниката за инфективни болести во Загреб „Д-р Фран Михаљевиќ“ денес потврди дека уште едно лице е заразено со коронавирусот, зголемувајќи го бројот на заразени на...
МАКЕДОНИЈА

Холандскиот парламент в четврток ќе дебатира за проширувањето

Холандските пратеници од комисијата за европски прашања на петти март ќе разговара за проширувањето кон западниот Балкан, информира холандскиот парламент. Станува збор за „процедурална средба“...
Регион СВЕТ

Петмина лица на Балканот се заразени од новиот коронавирус

На Балканот каде има повеќе од 40 милиони жители досега се регистрирани пет заразени со новиот коронавирус (Ковид-19).  Нема починати од тој вирус. Тројца се...
МАКЕДОНИЈА

Моравчик: Проширувањето со Западниот Балкан е во интерес на самите земји членки на ЕУ

Берта Китинска
Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е во интерес на самите земји членки, вели директорот на Програмата за ЕУ при Универзитетот Принстон и...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: За С.Македонија инфраструктурните проекти се од клучно значење за развој на регионот

Берта Китинска
Премиерот на Северна Македонија, Оливер Спасовски изјави денеска дека инфраструктурните проекти се од клучно значење за развој на регионот и нагласи дека патното, железничкото и...
ЕКОНОМИЈА

Нови алатки за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните фирми од Западен Балкан

Берта Китинска
База на податоци на дистрибутери од регионот и од Европската унија и пристап до алатка за анализа на меѓународниот пазар, се двете нови услуги што...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните земаат најниска просечна плата на Балканот

Влатко Зорба
„Единствен успех на СДСМ за овие три години е што граѓаните на Република Македонија земаат најниска просечна плата на Балканот. Со празните соопштенија на СДСМ...