Стандард
КОМПАНИИ

Граѓаните од С. Македонија и понатаму ќе можат да патуваат во Германија за да работат

Ќе биде продолжена специјалната дозвола која овозможува пристигнување на економски мигранти од земјите на Западен Балкан во Германија. Според нацрт-одредбата, во која имала увид германската агенција ДПА, германското Министерство за труд би требало да ја продолжи т.н. Регулатива за Западен Балкан, така што ќе важи до 2023 година.

Ова значи дека граѓаните на Албанија, Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Црна Гора и Србија и понатаму ќе можат да патуваат во Германија за да работат, независно од нивните формални квалификации за вработување, пишува ДВ.

Годишно вкупен контингент од 25 000 луѓе од Западен Балкан е предвиден да пристигне во Германија. Министерството за труд го достави соодветниот нацрт до германската влада на усвојување.

Поврзани вести

Војната меѓу Facebook и Apple околу безбедноста на личните податоци ескалира

Влатко Зорба

Huawei DQ ODN го доби првиот TÜV SÜD сертификат за производи од оптичката дистрибутивна мрежа

Влатко Зорба

Hyundai се „нечка“ околу производството на Apple автомобил

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!