Стандард
КОМПАНИИ

Германија го сопира приливот на работници од Балканот

Поради зголемената невработеност во кризата со коронавирус, владејачката германска ЦДУ / ЦСУ има намера да ја намали понатамошната имиграција на работната сила.

Намалувањето ќе се заснова на одлуката за 2016 година за олеснување за граѓаните од Западен Балкан.

Работните групи на владејачката фракција се согласија декаолеснувањата, кои истекуваат на крајот на годината, да се продолжат за две години, но тие исто така се согласија да ја намалат можноста неквалификувана сила да ги користи, пишува „Велт ам Зонтаг“.

Правилото за работниците од Западен Балкан беше воведено пред пет години, откако властите во Германија ги сместија земјите од Западен Балкан како „безбедни земји“ со цел намалување на масовната имиграција преку системот за азил.

Поврзани вести

Porsche потврди – најмоќниот автомобил во серијата 911 ќе биде хибрид

msp-admin

„Maserati Neptune“: Електричен суперавтомобил на иднината? (ФОТО/ВИДЕО)

Влатко Зорба

Во јуни повисоки трошоците на живот и цените на мало