Стандард
КОМПАНИИ

easyJet: Раните резервации за летување зголемени за 600 проценти

Британската нискобуџетна авиокомпанија easyJet објави дека резервациите за летови се зголемени за повеќе од 300 проценти, а резервациите за одмор за повеќе од 600 проценти неделно, откако Велика Британија објави планови за продолжување на меѓународните патувања.

Според оваа авиокомпанија, грчкиот остров Крит е меѓу најпопуларните дестинации на кои сакаат да патуваат во август, а голема побарувачка имаат и Малага, Аликанте, Палма во Шпанија и некои дестинации во Португалија.

Исто така, постои голем интерес за летовите во јули и септември.

Резервациите, наводно, биле направени и покрај фактот дека не е познато кога и како ќе се отворат меѓународните рути, иако британскиот премиер Борис Џонсон пред два дена објави дека ограничувањата за патување постепено ќе бидат укинати.

Поврзани вести

ОКТА успеа да ја задржи својата стабилна финансиска позиција и покрај корона-кризата

msp-admin

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА НА НАЈВИСКО НИВО во последниве 3 години: Кои намирници поскапеа?

Влатко Зорба

Huawei бележи 715,69% годишен раст на испораките на лаптопи во Централна, Источна и Северна Европа

Влатко Зорба