Стандард
КОМПАНИИ

Foxconn ќе произведува електрични автомобили со Fisker

Производителот на iPhone на Apple – тајванскиот производител на електроника Foxconn – ќе произведува електрични автомобили со производителот на автомобили Fisker со седиште во Калифорнија, пренесе Ројтерс.

Двете компании потпишаа меморандум за разбирање за заедничко производство на повеќе од 250.000 возила годишно, објавија компаниите во средата.

Иако точната локација сè уште не е утврдена, извршниот директор на Fisker, Хенрик Фискер, рече дека има многу големи шанси првичното производство да биде во САД, делумно затоа што Foxconn веќе има фабрика во Висконсин.

„Тие имаат фабрика таму и доста земјиште со многу можности за проширување“, рече тој во интервју.

„Ние не донесовме конечна одлука за тоа, но тоа е очигледно“.

Соработката со Foxconn е наменета за вториот модел на Fisker – електричен автомобил со поголем волумен што производителот на автомобили сака да започне да го гради во четвртиот квартал од 2023 година, соопштија компаниите.

Автомобилот ќе се базира на возила развиени од Foxconn и ќе се продава во Северна Америка, Европа, Кина и Индија.

Поврзани вести

Сугарески: Граѓаните да не купуваат или резервираат авиобилети

msp-admin

Кина извезла околу 220 милијарди хируршки маски во 2020 година

Влатко Зорба

„ТикТок“ доби нов сопственик? Треба да плати 30 милијарди долари!

msp-admin