СТАНДАРД life

Фокскон

КОМПАНИИ

Foxconn: Електричните автомобили се новиот iPhone

Влатко Зорба
Електричните возила се „следниот голем производ“ за Foxconn, компанијата што ги составува смартфоните на Apple. „Постои голема веројатност дека индустријата за електрични автомобили ќе прерасне...
КОМПАНИИ

Foxconn ќе произведува електрични автомобили со Fisker

Влатко Зорба
Производителот на iPhone на Apple – тајванскиот производител на електроника Foxconn – ќе произведува електрични автомобили со производителот на автомобили Fisker со седиште во Калифорнија,...
КОМПАНИИ

Партнер на Apple потпиша договор за соработка со кинески стартап за електрични автомобили

Влатко Зорба
Добавувачот на Apple, Foxconn Technology Group, потпиша договор за стратешка соработка со кинескиот стартап за електрични автомобили Byton. Ова е голем потег на производителот на...
КОМПАНИИ

Foxconn ќе произведе 50 милиони 5G смартфони за Huawei

msp-admin
Huawei нема намера да ја промени својата стратегија и покрај трговските санкции. Кинескиот гигант е втор најголем производител на паметни телефони и останува само прашање...