Стандард
ЕКОНОМИЈА

Се разгледува петтиот пакет мерки: Следи нова поддршка за граѓаните и фирмите

На почетокот на 2021 година според најавите на Владата ќе следи нова поддршка за граѓаните и фирмите за справување со последиците од корона кризата.

Премиерот Зоран Заев за најавениот петти пакет мерки и неговата содржина, како и временскиот термин од кога тој ќе важи, одговори дека наскоро следува процес на консултации со синдикатите, претставниците на другите социјални партнери, стопанските комори и сите чинители, за да бидат највнимателно таргетирани потребните мерки. Тој подвлече дека државата има проектирано средства за оваа намена и во Буџетот за 2021 година.

Портпаролот на Владата денеска вели дека и овој пакет помош ќе личи на претходните.

„Со петтиот пакет ќе се постапува највнимателно, со цел да се таргетираат оние кои се најпогодени од кризата, како компаниите, така и граѓаните. Така беше и во текот на оваа година“, изјави на прес конференција владиниот портпарол Душко Арсовски.

Досега со економски мерки се подржани најпогодените од економската криза предизвикана од пандемијата на корона-вирусот, а тоа се над 30 проценти компании заради поддршка на работните места и работниците преку плати, коишто се движат од 14.500 до 21.778 денари.30 проценти компании заради поддршка на работните места и работниците преку плати, коишто се движат од 14.500 до 21.778 денари.

Поврзани вести

НБ ќе ја известува ЕК за фалсификувани ковани евра

Влатко Зорба

По барањето на Трифун Костовски се огласи Народната банка: Немаме надлежност да го укинеме стечајот на Еуростандард

Дали нотарските услуги треба да се вратат во режимот на ДДВ?

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!