СТАНДАРД life
АНАЛИЗИ

Што треба да знаат трејдерите пред да користат платформи како Robinhood?

Во позадина на социјалните медиуми, кои предизвикаа интерес за збир на акции, кон кои хеџ фондовите неодамна зазедоа „кратки позиции“, Robinhood и другите слични трговски платформи станаа важна алатка, пишува „MarketWatch“.

Заедницата на Reddit ги организираше и мултиплицираше цените на некои акции, како што се оние на Gamestop и AMC, како и на стоките со кои се тргува на берзи, вклучувајќи и сребро.

За време на оваа сага, дури и откако некои од овие платформи привремено ја ограничија можноста за купување и продавање на акции на компании како што е GameStop, в објавија рекорден раст, според аналитичарите на JMP. Минатиот петок, трејдери ја симнале апликацијата повеќе од 600 000 пати – далеку над рекордот постигнат во март.

Robinhood не е единствената платформа за тргување што ги зголемува своите корисници. Конкурентите како Webull и SoFi, исто така, објавија сличен број на преземања минатата недела, според JMP.

„Иако денес има сè поголем фокус, на долг рок веруваме дека компаниите кои им овозможуваат на своите клиенти најдобро искуство, најиновативни алатки и услуги за финансиско управување и конкурентни цени ќе продолжат да уживаат најсилен раст во индустријата“, вели Девин Рајан, аналитичар во JMP Securities.

Сепак, постојат неколку работи што трејдерите и инвеститорите треба да ги имаат предвид пред да ги искористат ваквите апликации:

Инвестициските апликации можат да бидат добри алатки за обука доколку се користат правилно

Некои финансиски експерти велат дека платформите како Robinhood, Acorns или Stash можат да бидат одлични алатки за учење за нови инвеститори.

„Сè што ги демократизира заштедите и инвестициите за вашата иднина, е добро“, рече Скот Хамел од Apeiron Planning Partners.

Со оглед на ниските цени и лесниот пристап, луѓето можат да ги користат овие апликации како платформа за да дознаат повеќе за инвестирање или тргување со акции. Бидејќи тие се популарни кај почетниците инвеститори, многу од овие платформи работат на обезбедување едукативна содржина на своите корисници, помагајќи им да ги научат основите, особено за време на непостојани периоди на пазарот.

Управувајте со вашите пари

„Иако веруваме дека секој треба да има пристап до инвестиции, ние не се залагаме за дневно тргување и никогаш не сме им го промовирале тоа на нашите клиенти“, рече портпаролот на Stash. „Предупредуваме на шпекулации со акциите и се обидуваме да го ограничиме времето, поради што секогаш работиме со само четири прозорци за тргување во текот на денот“, додаде тој.

Другите дигитални платформи ги ограничуваат средствата во кои клиентите можат да ги насочуваат своите директни инвестиции. Betterment, на пример, не им дозволува на своите корисници да тргуваат со одделни акции. Наместо тоа, потрошувачите можат да инвестираат во разновидно портфолио или ETF што ги задоволуваат нивните потреби, изјави портпаролот на компанијата.

Овие апликации можат да поттикнат ризично однесување доколку инвеститорите не бидат внимателни

Многумина истакнуваат дека лесниот пристап обезбеден од платформи како Robinhood е како да го имате „Вегас во вашата дланка“. Ова беше особено точно во последниве недели, бидејќи трговците вршеа ризични обложувања на компании како што е GameStop.

„Овој вид трговија е поблизу до коцкање отколку до инвестирање“, рече Хамел.

Истражувањата покажуваат дека инвеститорите може ненамерно да изберат поризично однесување при купување и продавање средства преку мобилни апликации.

Неодамнешното истражување на Националното биро за економски истражувања покажа дека користењето паметен телефон за инвестиции поттикнува набавка на ризични средства. Луѓето кои тргуваат преку нивните телефони имаат 67% поголема веројатност да купат т.н. „лото акции“.

Провизија од 0 $ доаѓа со одредена цена

Никој не сака да плаќа повеќе кога може да плати помалку, па разбирливо е зошто недостатокот на такса во Robinhood – како и во широк спектар на други платформи – може да биде привлечен.

Адвокатите кои ги бранат правата на инвеститорите посочуваат дека сè уште има трошоци, иако тие можеби не се видливи за нив.

Брокерите имаат обврска „за најдобри перформанси“ кон своите клиенти. Ова значи дека тие мора да се обидат да им обезбедат на своите клиенти и потрошувачи најдобри услови за тргување. Цената и брзината се два важни фактори, но не мора да бидат единствените.

Во декември, Комисијата за хартии од вредност на САД објави казна од 65 милиони американски долари против Robinhood за непочитување на овие обврски и не откривање на клиентите за тоа како компанијата заработува пари.

Кога беше објавена паричната казна, компанијата соопшти дека однесувањето кое беше под истрага е поврзано со „историски практики кои не го одразуваат Robinhood денес“.

Ќе се обидат да ви продадат други финансиски производи

Во последниве години, повеќето дигитални платформи за тргување и инвестиции пуштија сметки како во банка. Во повеќето случаи, платформите соработуваа со банките за да им ги понудат. На пример, Stash соработуваше со Green Dot Corp за да нуди банкарски услуги осигурени од FDIC.

Stash исто така нуди дебитни награди на своите клиенти врз основа на тоа каде ги трошат своите пари. На пример, ако потрошите пари на Amazon, ќе бидете наградени со удел во компанијата.

Овие платформи не обезбедуваат такви сметки од љубезност. Банкарските сметки можат да бидат ризница на податоци за клиентите – обезбедување информации за трошењето на луѓето и заштеда на навики што можат да им помогнат на апликациите да ги подобрат своите понуди за инвестиции.

Ако сте незадоволни од услугата, може да биде тешко да добиете судска постапка

Многу индивидуални трговци беа разочарани од одлуката на Robinhood да го ограничи тргувањето со популарни акции на Reddit. Некои рекоа дека ќе поднесат тужби против платформата. Сепак, не е јасно дали ќе стигнат на суд.

Ова е затоа што Robinhood вклучува арбитражна клаузула како дел од нејзиниот договор со клиенти, според која обете страни се одрекуваат од правото на тужба, „освен како што е предвидено во правилата на арбитражниот форум“.

Кога случајот е решен со арбитража, документите не се доставуваат во јавноста и нема судско рочиште за да се донесе одлука. Некои тврдат дека процесот е деловен, иако неговите адвокати велат дека е фер и ефикасен.

Поврзани вести

Како се започнува успешен бизнис од нула

msp-admin

Нова рецесија и се заканува на Европа (инфографик)

Влатко Зорба

Зошто Биткоин повторно расте?

msp-admin