СТАНДАРД life
АНАЛИЗИ

3 држави кои ќе бидат шампиони во економски раст

На почетокот на 2021 година, надежта е на повидок благодарение на новите вакцини против Ковид-19 и новиот потстанар на Белата куќа, за да можеме конечно да престанеме да ги покриваме очите ужасно и да ѕирнеме во иднината. Кои земји најверојатно ќе постигнат најголем економски успех во претстојната деценија?

Се обложувам на Јужна Кореја, Виетнам и Мексико, три земји во јасно различни фази на развој. Јужна Кореја е напредна економија, додека Виетнам е она што Светска банка го нарекува економија со понизок среден приход, како Индија или Бангладеш.

Мексико, економија со повисок среден приход како Колумбија, Боцвана или Индонезија, е некаде помеѓу. Предвидувам дека секоја од овие економии ќе ги надмине другите во својата група во следните десет години, пишува „Project Syndicate“.

Јужна Кореја е најбезбеден избор помеѓу трите. Почнувајќи од доцните 70-ти години на минатиот век, за време на последните години на претседателствување на Парк Чунг-хи, нејзината економија доживеа бум и одржуваше две децении раст, пред да наиде на пречки предизвикани од финансиската криза во Источна Азија во 1997 година.

Богатите земји имаат помал потенцијал за раст од сиромашните. Но, меѓу богатите земји, изгледите на Јужна Кореја се издвојуваат – најмногу заради нејзините инвестиции во човечки капитал. Со 3319 апликации за патенти на милион жители во 2019 година, Јужна Кореја е далеку пред другите земји.

Во април 2019 година, Јужна Кореја стана првата земја што започна 5G кампања на национално ниво, а јужнокорејските компании планираат да заземат удел од 15% на глобалниот пазар на 5G до 2026 година. Покрај тоа, Јужна Кореја направи голем напредок во решавањето на неуспехот на пазарот кој ги мачи сите земји: избор на наставници.

Како што е прикажано од бројни студии, вклучително и студии од авторите Абхиџит Банерџи и Ендру Њуман и Одед Галор и Жозеп Зеира, наставниците обично се плаќаат помалку отколку што треба.

Но, Јужна Кореја привлече некои од своите најталентирани луѓе да предаваат, а наставниците се меѓу најбогатите луѓе во земјата. Приказната за Ча Кил-Јонг, кој заработи 8 милиони долари за една година предавајќи математика преку Интернет, може да се спореди со малку на друго место.

Создавање поправедно општество

Напорите на претседателот Мун Џае-ин да создаде поправедно и поинклузивно општество исто така навестуваат на добро. Дејства како што се преместување на официјалната претседателска резиденција од Палатата „Сина куќа“ во вообичаен комплекс на владата во центарот на Сеул се симболични, но важни гестови. Очекувам приходот по глава на жител во Јужна Кореја да ја надмине Јапонија во следните десет години.

Виетнам имаше приход по глава на жител од само 1.297 долари во 2010 година, кога беше една од трите економии во светот со најбрз раст, заедно со Индија и Кина, и двете беа побогати. Таа земја од тогаш одржува импресивна стапка на раст, а нејзиниот приход по глава на жител го надминува приход по глава на жител во Индија.

Оваа успешна приказна започна во 1986 година, кога 6-от Национален конгрес на Комунистичката партија на Виетнам ја усвои Дои Мои (обнова) политика на премин од командна економија во пазарно ориентиран модел. Во последниве години, Виетнам ги намали тарифите, ги отвори границите за трговија и странски инвестиции и инвестираше многу во човечки капитал.

Импресивното управување на Виетнам со пандемијата на болеста Ковид-19 и даде дополнителен поттик на економијата. Ниската стапка на смртност во земјата од 0,4 смртни случаи од Ковид-19 на милион луѓе и економскиот раст од 2,9% во 2020 година, година кога повеќето економии опаѓаат, се извонредни достигнувања.

Постојаниот прилив на странски инвестиции што сега ги привлекува Виетнам може да го направи еден од водечките светски производни центри.

За разлика од Виетнам, Мексико се бори со пандемијата и претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор (АМЛО), кој и самиот неодамна се зараз, мора да преземе одговорност за дел од лошото управување.

Сепак, откако АМЛО стана претседател во 2018 година, надежта повторно се појави. Тој ја започна, како што ја нарече, „четвртата трансформација“ во Мексико, прогресивна економска програма која сака да го промовира растот и да укине некои од прекумерните привилегии на елитите. За да го нагласи ова, АМЛО одби да живее во претседателската палата, Лос Пинос, и се одлучи за помала претседателска резиденција.

Збунувачки случај со Индија

Заедно со Виетнам, Мексико има најголем потенцијал да стане глобален центар за производство. Договорот меѓу САД, Мексико и Канада (USMCA), кој стапи на сила минатата година, може да ја унапреди интеграцијата на трите економии.

Имено, додека САД и Канада инвестираат капитал и напредна технологија, а Мексико ја собира својата огромна работна сила, тој регион може да доживее голема ренесанса и да ја надмине Кина. Сега, кога американскиот претседател Џо Бајден ја презеде функцијата, трилатералните односи треба да се подобрат. Сите три земји ќе имаат корист од ова, а Мексико најмногу бидејќи има повеќе простор да го стигне растот.

Конечно, тука е збунувачкиот случај со Индија. До пред неколку години, поради брзиот годишен раст од околу 9%, таа земја беше најдобрата приказна за економскиот успех на глобално ниво. Но, оттогаш економијата опаѓа, со пад на растот од 2016 до 2020 година, што е најдолг надолен тренд од независноста.

Сепак, Индија во основа е една од најсилните економии во подем. Има светски сектор за информатичка технологија, силна фармацевтска индустрија и мал сегмент на високообразовани работници.

Камен на сопнување е политиката на разединување на земјата што ја поткопа довербата и предизвика постојан пад на стапката на инвестиции во текот на изминатите неколку години. Доколку Индија успее да ги подобри перформансите на својата политика, таа може да биде лидер во глобалниот раст. Но, тоа е големо „ако“, завршува Project Syndicate.

Поврзани вести

Kризата ќе биде само привремена, но ако се пролонгира, економските ефекти би биле посериозни

msp-admin

Грција сака да биде клучен играч во геостратешката игра со гасот за Европа

msp-admin

Што треба да знаете за негативните цени на нафтата?

msp-admin