Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

Следната генерација на Samsung Galaxy S може да снима 8K 60FPS видео

Samsung постојано се обидува да ги надмине границите со своите Galaxy телефони. Со серијата Galaxy S21 го имаме моделот Galaxy S21 Ultra кој може да снима 8K 24FPS видео. Сепак, со следната премиум серија Galaxy S, Samsung планира да оди уште подалеку.

„Mauri QHD“ сугерира дека Galaxy S22 ќе може да снима видео од 8K 60FPS. Но, само пет минути. Причината за таквото кратко снимање е што станува многу жешко на допир под оптоварување.

Се очекува да почекаме до 2023 година и серијата Galaxy S23, за да добиеме снимање на видео 8K 60FPS над ограничувањето од пет минути.

Samsung исто така ќе мора да се справи со проблемот со големината на датотеката. Снимањето видео од 8K 24FPS на Galaxy S21 зафаќа 600 MB простор во минута.

Поврзани вести

iPhone 5 ќе престане да работи, освен ако не инсталирате iOS 10.3.4 пред 3 ноември

msp-admin

Поскапа и од Инстаграм: Апликација за пораки купена за 27,7 милијарди долари (ВИДЕО)

Никола Поповски

Фејсбук конечно овозможи „темен режим“ на десктоп верзијата

msp-admin