Таг : Истрага

Вести

Ватикан започна истрага за тоа како „лајк“ на Папата завршил на фотографија на полугола Бразилка

Влатко Зорба
Ватикан започна истрага за тоа како се случило тоа што официјалниот профил на папата Франциск на Инстаграм „лајкнал“ провокативна фотографија од бразилски модел, пишува „Њујорк...
Скопје

Шилегов: Се спроведува истрага за пожарот кај црквата во Долно Лисиче

Влатко Зорба
При рутинска контрола, дежурните екипи на Инспекторат на Град Скопје, вчеравечер во населбата Долно Лисиче во непосредна близина на црквата забележаа пожар од кој се...
СВЕТ

Приведени 15 лица за време на истрагата за обезглавениот професор во Париз

Stefanija Kuzmanovska
Вкупно 15 лица, вклучително и четворица студенти, се во притвор во рамките на антитерористичката истрага за убиството на учителот Самуел Пати во околината на Париз...
АНАЛИЗИ

Истрагата во Англиканската црква: Црквата не успеала да ги заштити децата од сексуалните предатори

Stefanija Kuzmanovska
Англиканската црква со децении не успева да ги заштити децата од сексуалните предатори во своите редови и почесто ѝ беше поважно да ја заштити сопствената...
СВЕТ

Русија ги одби повиците за отворање истрага за труењето на Навални

Stefanija Kuzmanovska
Руската влада во вторникот соопшти дека е подготвена да покрене истрага за неодамнешното заболување на водечката опозициска фигура, но само доколку може да се докаже...
Забава

Елен Деџенерис под истрага за обвиненијата на нејзините вработени

Влатко Зорба
Светски познатата презентерка и комичарка Елен Деџенерис и нејзиното шоу „The Ellen Show“ станаа предмет на истрага по бројните тврдења на нејзините вработени за вознемирување...
СВЕТ

Нема да има истрага месецов за потеклото на вирусот во Кина

Stefanija Kuzmanovska
Извршниот директор на Светската здравствена организација за итни програми, Мајкл Рајан, вели дека не е реално да се очекува дека голем тим ќе замине во...
Хроника

Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, скопјанец на возраст од 37 години, за кого постои основано сомнение дека...
МАКЕДОНИЈА

Димитриевски бара од МВР внатрешна истрага за кривичната пријава против него

Комплетна истрага од Одделот за внатрешна контрола на МВР денеска побара градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски за кривичната пријава која полицијата ја поднесе против него...
СВЕТ

Членките на СЗО поддржаа независна истрага за реакцијата на пандемијата

Stefanija Kuzmanovska
Членките на Светската здравствена организација (СЗО) – 194, вклучувајќи ги САД и Кина, денеска усвоија резолуција за независна проценка на одговорот на агенцијата на ОН...