Стандард

Истрага

КОМПАНИИ

Во тек е истрага против Reddit и Robinhood за манипулација на пазарот

Влатко Зорба
Комисијата за измами при Министерството за правда на САД, Комисијата за берзи и хартии од вредност и Комисијата за тргување со фјучерси започнаа истрага против...
КОМПАНИИ

H&M под истрага поради наводна дискриминација на купувачите

msp-admin
Шведскиот малопродажбен синџир на облека Hennes & Mauritz (H&M) е под истрага за наводна дискриминација на купувачи врз основа на етничка припадност во Шведска, соопшти...
КОМПАНИИ

ЕУ започна нова истрага за бизнисот со Apple

msp-admin
Европската комисија започна истрага за деловните практики на Apple со образложение дека мобилната услуга за плаќање Apple Pay покажува знаци на ограничена конкуренција, објави „Фајненшал...