Стандард
КОМПАНИИ

ЕУ започна нова истрага за бизнисот со Apple

Европската комисија започна истрага за деловните практики на Apple со образложение дека мобилната услуга за плаќање Apple Pay покажува знаци на ограничена конкуренција, објави „Фајненшал тајмс“.

Комисијата испратила информации до учесниците на пазарот за да се запознае со проблемите, вклучително и наводите дека апликацијата iPhone Wallet не поддржува конкурентни начини на плаќање. Ова доаѓа откако конкурентите на Apple побараа од ЕК да истражи како компанијата ги принудува потрошувачите да го користат својот дигитален платежен објект на iPhone.

Алатката на Apple за безготовинско плаќање е достапна во апликацијата Wallet, која е прединсталирана на iPhone. Конкурентите се загрижени дека Apple има својствена предност и ја користи, блокирајќи ги другите да пристапат до чипот NFC, потребен за безконтактни плаќања.

Сепак, според Apple, компанијата ја ограничува употребата на NFC за заштита на приватноста и безбедноста на потрошувачите.

Корисниците на IPhone исто така се охрабруваат да се регистрираат во Apple Pay со информации за кредитни картички. Ако корисникот го прескокне овој чекор, iPhone или iPad постојано прикажува црвен сигнал информирајќи дека поставувањето не е завршено.

Поврзани вести

Банкарски гигант изгуби 200 милиони долари за само еден ден!

msp-admin

Милионска казна за Grindr за нарушување на приватноста

Влатко Зорба

Земјите произведувачи на нафта се договорија да го намалат производството

msp-admin