Стандард

Гејмстоп

КОМПАНИИ

Загубите на берзата повторно се бројат во милијарди: Нов удар на акциите на „Reddit“

Влатко Зорба
Оние кои „се обложија“ на падот на цените на акциите на „GameStop“, односно оние кои имаа таканаречени „кратки позиции“ на берзата, загубија околу 1,9 милијарди...
КОМПАНИИ

Сагата со „Gamestop“ продолжува: Акциите повторно се зголемија – за над 100 проценти

Влатко Зорба
„Gamestop“ расте … повторно. И тоа многу. Пред да се затвори пазарот вчера, малопродавачот на видео игри го започна својот подем и на крајот на...
БИЗЛАЈФ

„Нетфликс“ ќе снима филм за „Гејмстоп“, кој ќе биде главниот актер?

Влатко Зорба
Филмскиот и телевизиски гигант, компанијата „Нетфликс“, преговара за снимање на филм чија главна тема би биле настаните од пред една недела, кога корисниците на социјалната...
КОМПАНИИ

БИТКА НА ВОЛСТРИТ: Раст на акциите на „GameStop“ по укинувањето на ограничувањата во трговијата

Влатко Зорба
Акциите на „GameStop“ и другите, за кои до неодамна имаше „збрка“ на пазарот на капитал, поттикнат од социјалните мрежи, пораснаа во петокот, откако интернет-брокерот Robinhood...
КОМПАНИИ

Тимот на Reddit лут на своите луѓе што ги срушија акциите на GameStop: „Престанете да продавате“

Влатко Зорба
Омилената компанија на луѓето од Reddit, GameStop деновиве не е толку примамлива на берзата како минатата недела, па затоа оние кои најревносно ги поддржуваа, почнаа...
КОМПАНИИ

Акциите на социјалните мрежи паѓаат поради хаосот со „ГејмСтоп“

Влатко Зорба
Акциите на социјалните мрежи на Волстрит паѓаат. Индустријата е во епицентарот на лудилото „ГејмСтоп-Редит“ и иако трговците секој ден одат на платформите на социјалните мрежи...
АНАЛИЗИ

Давид против Голијат: Како поради Reddit се случи „совршена бура“ на Волстрит ?

Влатко Зорба
Историјата е напишана – со овие зборови еден корисник на Reddit ја опиша ситуацијата што во моментов се одвива околу компанијата за видео игри GameStop....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!