Стандард
КОМПАНИИ

„GameStop“ е ЗАВРШЕНА ПРИКАЗНА, a ова е епилогот

Падот на „GameStop“ од 80 проценти за една недела значи дека дури 18 милијарди долари исчезнаа од пазарот.

Загубите ќе беа уште полоши ако акциите не беа обновени во петокот (+ 19%) откако апликацијата „Robinhood“ ги отстрани ограничувањата за набавки.

Во јануари, цената на „GameStop“, компанија за видео игри, експлодираше, најмногу благодарение на заедницата WSB на Reddit. Тие сакаа да создадат што е можно повеќе проблеми за големите инвеститори кои неуспешно се обложуваа на пад на акциите на GameStop со кратки позиции и изгубија милијарди по кратко „стискање“.

Цената на акциите достигна 483 долари, фирмата стана најсилна во индексот „Russell 2000“ со пазарна вредност од 33,7 милијарди долари.

Станува сè појасно дека не само малите компании, AMC и некои други „меме“ акции учествуваа во надувување на „GameStop“. Инвеститори.

Згора на тоа, JPMorgan смета дека најголема улога имале институционалните инвеститори кои се повлекле од инвестициите на време.

Волстрит журнал објави, на пример, дека хеџ фондот со седиште во Њујорк, „Senvest Management“, генерирал 700 милиони долари профит за сметка на тоа.

Затоа, на некој начин, кампањата на Reddit беше малку контрапродуктивна …

Поврзани вести

Јанковски од директор стана сопственик на Diners Club International Macedonia

msp-admin

Fiat инвестира милијарди евра во фабрика во Европа

Влатко Зорба

Корона-вакцини на „Даркнет“ се наоѓаат и за 1.200 долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!