СТАНДАРД life

Амстердам

Шоубиз

Тајсон отвори кафуле во Амстердам: „Отсекогаш сакав да бидам во бизнисот со канабис“

Urednik
Поранешниот американски професионален боксер Мајк Тајсон (57) во средата го одржа официјалното отворање на своето кафуле во центарот на Амстердам, каде е дозволена продажба на...
КОМПАНИИ

„Крофна економија“ станува реалност за многумина

Влатко Зорба
Од сите европски градови, Амстердам се издвојуваше по својата „крофна економија“ (doughnut economics), односно реши да го заснова својот план за закрепнување на овој принцип....
КОМПАНИИ

Амстердам го надмина Лондон по прометот на берзите

Влатко Зорба
Амстердам во јануари беше седиште на најдинамичното тргување со акции во Европа, соборувајќи го Лондон од врвот, кој ги почуствува последиците од Брегзит, покажуваат податоците...
БИЗЛАЈФ

Амстердам планира да забрани марихуана за туристите

Влатко Зорба
Градоначалникот на Амстердам, екологистката Фемке Халсема, предложи да им се забрани на туристите да ги посетуваат градските „кофишопови“ каде што прво се продава марихуаната пред...
ЕКОНОМИЈА

Aмстердам, прв град во светот што ќе го имплементира моделот „крофна“

Stefanija Kuzmanovska
Размислувајќи за животот по пандемијата, Амстердам одлучи да го прифати т.н. модел на крофна. Моделот крофна ја отфрла глобалната поврзаност за (неограничен) економски раст и...