Таг : Данска

СВЕТ

Норвешка и Данска повторно ќе воспостават слободно патување

Stefanija Kuzmanovska
Норвешка и Данска повторно ќе воспостават слободно патување меѓу двете држави, објавија денеска три норвешки медиуми, во кои се наведува дека со тоа се создава...
СВЕТ

Данска: 1,1 процент од населението има антитела на КОВИД-19

Stefanija Kuzmanovska
После разочарувачките резултати од тестирањето на населението во Шведска за антитела против коронавирусот, кои покажуваат дека ваквите антитела се присутни во низок процент од населението...
СВЕТ

Данска го засилува тестирањето и започнува систем за мониторинг на коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
Данска значително ќе го зголеми обемот на тестирање на коронавирус и ќе лансира систем за набудување на вирусот на терен за да се спречи втор...
Вести

Во Данска бројот на пациенти опаѓа: Се планира укинување на некои мерки

Влатко Зорба
Данската влада планира да укине некои ограничувања побрзо од предвиденото, бидејќи бројот на хоспитализирани лица со КОВИД-19 продолжува да опаѓа, изјави денеска премиерот Мете Фредериксен....
Компании и пазар

Борба против навала на купувачи: Сакате да правите залихи – платете десеткратно

Влатко Зорба
Ако сакате да правите залихи со средства за дезинфекција, платете повеќекратна цена. Ова е порака од сопственик на супермаркети во Данска, кој го реши проблемот...
Забава МАГАЗИН

Данскиот милијардер, кој во самоубиствен напад загуби три деца, доби бизнаци

Данскиот милијардер, 47-годишниот Андрес Холч Повлсен и неговата сопруга Ен, станаа родители на близначки по помалку од една година откако во бомбашки напад на Шри...
Забава МАГАЗИН Патувања

Туристички атракции кои ги изгубивме изминативе години

Kога минатата година голем пожар го зафати бисерот на готската архитектура, целиот свет анеме. Тажно е кога толку стара градба ги преживеала сите војни и...
Фудбал

Тотенхем и Интер ја договорија цената на Ериксен

Влатко Зорба
Фудбалерот на Тотенхем, Кристијан Ериксен се доближува до излез од тимот, според данското издание на „Екстра Бладет“. Се верува дека Интер е главен кандидат за...
Вести СВЕТ

Овој град воведе работна недела од 4 дена: Сега може да одмораат и во петок

Влатко Зорба
Властите во данскиот град Оштеред вовеле четиридневна работна недела за сите вработени во општинската администрација, во која работат околу 300 лица, така што во иднина...