Таг : суд

МАКЕДОНИЈА

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда против С. Македонија

Берта Китинска
Пресуда против Северна Македонија донесе Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП). Со пресудата од 22 октомври 2020 година, Европскиот суд утврди дека државата го прекршила...
СПОРТ

Бекер на суд затоа што не ги предал трофеите од Вимблдон

Stefanija Kuzmanovska
Легендарниот германски тенисер Борис Бекер се појави денеска на суд во Лондон, обвинет дека не предал два трофеја од Вимблдон, кои требало да ги продаде...
МАКЕДОНИЈА

Одредена мерка одземање на имот заради обезбедување за плацевите на Водно

Берта Китинска
Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје му изрече мерка притвор во трање од 30 дена на осомничениот Ристо Новачевски, кум на поранешниот...
МАКЕДОНИЈА

Рускоска против ВМРО-ДПМНЕ: Презентирани „Криминална приказна“ и „Штаб на лагите“ во Граѓанскиот суд

Берта Китинска
Во Основниот суд Скопје 2, денеска се презентираа материјални докази во случајот Вилма Рускоска, против ВМРО-ДПМНЕ. Судењето почна со изведување (репродукција) на видео материјал од...
Вести

Суд донесе одлука: САД имаат право на пари од книгата на Сноуден

Влатко Зорба
Суд во Соединетите Американски Држави донесе одлука дека оваа земја има право на приход од 5,2 милиони долари од книгата објавена од Едвард Сноуден, поранешен...
МАКЕДОНИЈА

Зоран Милевски-Кичеец ќе треба да се појави во затвор

Берта Китинска
Кривичен суд испрати упатниот акт до осудениот Зоран Милевски – Кичеец зо случајот Рекет. Кичеец, на определниот  датум треба да се јави на отслужување на...
МАКЕДОНИЈА

Продолжува анти-корупциската политика: Лани биле оформени вкупно 41 предмети за корупција

Берта Китинска
Министерството за правда, во рамки на Работната група за преглед и ажурирање на методологијата за релевантен статистички систем за мониторинг на анти-корупциската политика, е задолжена...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ – Арслани: Во реформите во правосудството активно да се вклучи Врховниот суд

Берта Китинска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со в.д. претседателот на Врховниот суд, Фаик Арслани. На средбата се дискутираше околу спроведувањето на реформите и...
МАКЕДОНИЈА

Максималната судска такса за граѓаните ќе изнесува 6.000 денари

Берта Китинска
Владата на денешната седница одлучи да ја предложи измената и дополнувањето на Законот за судски такси, со која максималната судска такса за физичките лица се...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Судските такси за физичките лица се намалува за седум пати

Берта Китинска
Владата на денешната седница предложи намалување на судската такса за физичките лица за седум пати. -На денешната седница Владата одлучи да ја предложи измената на...