Таг : кражба

Хроника

Скопјанка украла книги во вредност од околу 6 илјади евра од фирмата во којашто работела

Берта Китинска
Триесет и двегодишната Д.И. од Скопје во неколку наврати украла разновидни книги од фирмата во која била вработена. Како што информира полицијата, за неа е...
Забава МАГАЗИН

Исчезнаа пиштоли од филмот Џејмс Бонд

Кражба каква што не се памети се случи на приватниот имот Алдерсбрук на северниот дел од Лондон. Пет пиштоли, користени во филмовите Џејмс Бонд, биле...
Забава МАГАЗИН

Лед Зепелин го доби спорот за авторски права на „Stairway to Heaven“

Кристина Денесовска
Бендот Лед Зепелин го доби долгогодишниот спор во поглед на авторските права, бидејќи американскиот суд пресуди дека легендарниот британски рок бенд не го копирал хитот...
Хроника

Крадци провалиле во куќа во Сливник – со пиштол им се заканувале на четирите ќерки, а таткото бил во Италија

Две лица доцна синоќа извршиле разбојничка кражба во селото Сливник. Додека сопственикот на куќата бил во Италија, а неговите четири ќерки во домот, крадците преку...
МАКЕДОНИЈА

Оштетена урбана опрема во дворот на ООУ „Живко Брајковски” во Општина Бутел

Берта Китинска
Денеска 14.02.2020, учениците од основното училиште Живко Брајковски останаа посиромашни за една инклузивна справа од новоизграденото детско инклузивно игралиште во дворот на училиштето. Справата е...
Хроника

Скопјанец обвинет за кражба од автомобил „Мицубиши“ во сопственост на АД МЕПСО

Stefanija Kuzmanovska
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од Кривичниот...
Забава МАГАЗИН

Кендал и Кајли Џенер обвинети за кражба

Кендал и Кајли Џенер обвинети се дека ги украли чипканите дизајна на фирмата Klauber Brothers која ги тужеше поради кражба на авторски права. Според тужбата...
Дом и дизајн

Совети за заштита од кражба за време на празниците

Кристина Денесовска
Еден поранешен крадец, со долгогодишно искуство со текот на времето се решил да најде друга работа, па одлучил да сподели неколку совети со луѓето за...
МАГАЗИН

Украден накит вреден 50 милиони фунти на Тамара Еклстоун

Влатко Зорба
Крадци наводно украле накит вреден 50 милиони фунти од домот на Тамара Еклстоун. Ќерката на екс шефот на Формула 1, Берни Еклстоун, е „потресена и...