Стандард

Кражба

КРИПТОВАЛУТИ

Британец мора да плати 571 милиони долари за кражба на биткоини

Влатко Зорба
Бенџамин Рејнолдс, британски државјанин е обвинет за измама во која добил над 20.000 биткоини. Рејнолдс доби парична казна од 429 милиони американски долари и скоро...
КОМПАНИИ

Инженер украл 26.000 доверливи документи и трговски тајни од „Тесла“

Влатко Зорба
„Тесла“ обвини еден од инженерите кој работел во компанијата за незаконско симнување и пренесување на 26.000 доверливи документи, вклучувајќи и трговски тајни, на неговиот личен...
КРИПТОВАЛУТИ

Обвинети 30 лица поврзани со хакирањето на Coincheck

Влатко Зорба
Според извештајот објавен од „Никеи Азија“, обвинети се околу 30 лица кои биле дел од нелегални трансакции поврзани со хакирање на Coincheck во вредност од...