Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Обвинети 30 лица поврзани со хакирањето на Coincheck

Според извештајот објавен од „Никеи Азија“, обвинети се околу 30 лица кои биле дел од нелегални трансакции поврзани со хакирање на Coincheck во вредност од 530 милиони долари.

Како што се соопштува, Такајоши Дои и Масаки Китамото, двајцата мажи кои ја водеа кражбата од висок профил, се уапсени уште во март 2020 година.

Coincheck со седиште во Токио претрпе огромен пробив во јануари 2018 година, губејќи 523 милиони NEM (XEM) токени складирани во неговиот паричник.

Во март 2018 година, берзата обезбеди значителен паричен надоместок во вкупен износ од 435 милиони американски долари за нејзините погодени клиенти.

Сторителите се идентификувани со следење на трагата на нивната украдена криптовалута, која се нуди во „темната мрежа“ со попуст од 15%.

Бидејќи NEM ги обележа сите украдени XEM токени како „расипани“, претставува многу голем предизвик да ги претворите во Bitcoin или фиатни валути без да бидете забележани.

Поврзани вести

„Моментот на вистината“ за дигиталното евро пристигнува во април

Влатко Зорба

Треба ли да очекуваме нова корекција на Биткоинот?

Влатко Зорба

Етереум е нов хит на пазарот на криптовалути, еве зошто

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!