СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung нема да пушти Galaxy Note 21

Samsung стана една од првите водечки компании што воведе премиум смартфони од почетокот на 2021 година. Долго очекуваните предводници на серијата Samsung Galaxy S21 нудат многу подобрувања и ќе бидат еден од најпродаваните уреди во годината. Главен приоритет за компанијата ќе бидат паметните телефони со флексибилни дисплеи, кои се предмет на се посериозни инвестиции на Samsung.

Нивното портфолио е поделено во две категории и моделите, како што е Galaxy Z Fold 2, ви овозможуваат да ги проширите и да ги претворите во голема површина на допир слична на таблетот. Ако не ви се допаѓа идејата и сакате да имате покомпактен уред, можете да се свртите кон Samsung Galaxy Z Flip. Овој модел вдахна нов живот во концептот на класичните „Clamshell“ дизајни кои беа популарни во минатото.

Желбата на Samsung да доминира на пазарот на паметни телефони со екран на преклоп на долг рок ќе предизвика голема промена во нивната стратегија. Компанијата размислува да го смени фокусот, па дури и да запре да прави нови уреди од серијата Galaxy Note.

Наместо тоа, компанијата ќе лансира уште еден „флексибилен“ смартфон, кој ќе биде достапен по подостапна цена. Друг важен фактор што ќе стави крај на популарната палета е фактот дека Samsung Galaxy S21 Ultra 5G поддржува пенкало S Pen. Досега, тоа беше белег на сите модели на Galaxy Note.

Се повеќе аналитичари се уверени дека Samsung постепено ќе престане да произведува фаблети од серијата. Популарниот блогер Ice Universe, исто така, обезбедува дополнителни информации што го поддржуваат тврдењето за запирање на Galaxy Note. Новите податоци откриваат дека работата на Samsung Galaxy Note 21 е стопирана.

Ова значи дека нема да го видиме овој модел на есен, како што се очекуваше. Сепак, Samsung ја подготвува премиерата на нов „Note“. Најверојатно, компанијата ќе претстави буџетска верзија наречена Note 20 FE, која ќе ја продолжи стратегијата претставена од Samsung Galaxy S20 FE.

Нема да биде изненадувачки ако ова е најновиот смартфон со марката Galaxy Note.

Поврзани вести

Google развива нов Android наречен MicroDroid

Влатко Зорба

Samsung ќе развива флексибилни екрани за Google, Oppo и Xiaomi

Влатко Зорба

Рендери навестуваат за дизајнот на Huawei P40 и P40 Pro (ФОТО)

msp-admin