16.8 C
Скопје
25 септември, 2023
СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Viber до корисниците на WhatsApp: Дојдете кај нас!

Корисниците на WhatsApp треба да бараат алтернативи, повика извршниот директор на Viber, Џамел Агаја, испровоциран од ажурирањето на приватноста на конкурентскиот месинџер.

До неодамна, корисниците на WhatsApp можеа да не се согласат да го споделуваат нивниот телефонски број со Facebook, но од сега ова ќе биде задолжително. Корисниците мора да се согласат на новите услови во рок од 30 дена, во спротивно нема да можат да ги користат своите сметки.

Во интервју за „Форбс“ во 2018 година, ко-основачот на WhatsApp, Брајан Актон, го откри своето повлекување: „Ја продадов приватноста на моите корисници за поголема корист. Направив избор и компромис. И јас живеам со тоа секој ден“.

Со последното ажурирање, WhatsApp ја комплетира својата интеграција во Facebook. Бидејќи Facebook и WhatsApp стануваат едно, корисниците на апликацијата за пораки се монетизираат повеќе од порано, и ова треба да ги загрижува оние што бараат доверлива комуникација, велат од Viber.

Пред ажурирањето на 4 јануари, условите на WhatsApp гласеа: „Почитувањето на вашата приватност е кодирано во нашата ДНК. Од промовирањето на WhatsApp, ние се обидуваме да ги градиме нашите услуги следејќи ги силните принципи на приватност. Вашите пораки во WhatsApp нема да бидат споделени на Facebook и нема да ги гледа никој друг. Всушност, Facebook нема да ги користи вашите пораки во WhatsApp за каква било друга цел освен да ни помогне да ги спроведуваме и да ги обезбедуваме нашите услуги“.

Поврзани вести

Револуционерен план на Маск: Сензори во човечкиот мозок за помалку од година дена

msp-admin

Познати спецификациите на Huawei P50 Pro 5G

Влатко Зорба

Маск ќе создава живот на Марс со лансирање на 10 000 ракети (фото)

msp-admin