Стандард
КОМПАНИИ

Sony започна јавни тестови во Европа со електричниот автомобил VISION-S (ВИДЕО)

Електричните автомобили стануваат сè попопуларни со секоја измината година. Сите водечки производители веќе се обврзаа да се префрлат целосно на EV модели. Подобрувањето на перформансите на батеријата и доаѓањето на нови технологии сега им овозможува на електричните автомобили да станат достапни и да обезбедат доволно долга километража со едно полнење.

Прашање на време е кога бензинските и дизел автомобилите ќе останат во минатото. Тешко дека Sony е првата асоцијација што ви паѓа на ум кога станува збор за електрични автомобили. Сепак, компанијата е заинтересирана и за овој сегмент. На почетокот на минатата година, Sony откри детали за VISION-S, што е нивен концепт за електричниот автомобил на иднината.

Се чини дека компанијата не се откажала од овој проект и продолжува да работи активно за да ја забрза премиерата на пазарот. Сега разбираме дека Sony веќе спроведува интензивни тестови со електричниот автомобил во реални услови. Кратко видео покажува како VISION-S се движи по европските патишта, а конкретно тестовите се спроведуваат во Австрија.

Видеото открива како изгледа Sony VISION-S, но компанијата не сакаше да открие повеќе детали за специфични детали. Првиот автомобил на компанијата исто така ќе понуди можност за автономно возење и ќе се базира на најновите иновации во областа на технологијата. Влегувањето на Sony на оваа ниша на пазарот е интересно решение, што за возврат ќе ги направи електричните автомобили подостапни.

Самиот факт дека VISION-S веќе се движи по европските патишта може да се види како доказ дека моделот ќе биде дизајниран за ЕУ. Како што се очекуваше, овој модел ќе има многу сензори и камери кои му помагаат да „гледа“ и да се движи во околниот простор. Допрва треба да разбереме како ќе се развива интересниот проект, но исто така и по која цена можеме да го очекуваме Sony VISION-S на пазарот.

Поврзани вести

Ризичниот капитал во САД постави рекорд во 2020 година и покрај пандемијата

Влатко Зорба

НБМ и ФОД за Еуростандард банка: Штедачите до 30 000 евра ќе бидат обесштетени, исплатата ќе почне за 20 дена

Никола Поповски

Почнува дупчењето во црногорскиот дел на Јадранот, се бара нафта и гас

Влатко Зорба