Стандард
КОМПАНИИ

Дајмлер го укина скратеното работно време и исплати бонуси

Германскиот производител на автомобили Дајмлер го укина намалувањето на бројот на работни часови воведено поради пандемијата на коронавирус и плати бонус за околу 150.000 работници.

Овој потег е реакција на неочекувано добрите деловни активности во текот на изминатата година и позитивните околности на пазарот од почетокот на оваа година.

Работниците чие работно време минатата есен е намалено за два часа на ден, ќе можат да работат нормално од 1 април.

Намалувањето беше применето на работниците во администрација и производство и првично требаше да трае една година во обид да се спречи ширењето на вирусот.

Покрај тоа, околу 135.000 вработени во Германија ќе добијат дел од платата од по 500 евра. Програмата за споделување на профитот првично беше откажана за оваа година.

Поврзани вести

Wizz Air без летови од и до Македонија до 30-ти мај

msp-admin

ФИТР ќе ги објави резултатите од „Стартапувај 2″

„Тиквеш“: Откупните цени за грозјето се повисоки за да не отпуштаме работници и да може да опстоиме како винарија

msp-admin