СТАНДАРД life

Работно време

КОМПАНИИ

Дајмлер го укина скратеното работно време и исплати бонуси

Влатко Зорба
Германскиот производител на автомобили Дајмлер го укина намалувањето на бројот на работни часови воведено поради пандемијата на коронавирус и плати бонус за околу 150.000 работници....
КОМПАНИИ

Американски ИТ гигант тврди: Работното време од 9 до 17 часот е МРТВО

Влатко Зорба
Американскиот софтверски гигант „Сејлсфорс“ заклучи дека работата во осумчасовни смени е скоро застарена и „мртва“, па затоа претставниците на таа компанија решија да им дозволат...
БИЗЛАЈФ

Дали светот се доближува до 4-дневна работна недела?

Влатко Зорба
Откако Шпанија објави дека ќе тестира четиридневна работна недела како одговор на пандемијата на коронавирус, експертите велат дека ова може да биде показател за потрајна...
ЕКОНОМИЈА

Влада: Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната владина седница се разгледани епидемиолошките насоки, по што Владата донела одлука дека почнувајќи од 21 јануари, угостителските објекти...
ЕКОНОМИЈА

НУК: Унифицирани препораки и протоколи за работа во услови на пандемија „да“, ограничување на работното време „не“

Влатко Зорба
„Секоја Одлука и сите Измени и дополнувања на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми за постапување за заштита...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите ќе работат до 21 часот, откако ќе се олабават мерките

Влатко Зорба
На новинарското прашање дали наскоро ќе биде продолжено работното време на угостителите, министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека таквото барање е логично и...
ЕКОНОМИЈА

Угостителите ќе го вратат старото работно време, доколку состојбата со короната остане стабилна

Влатко Зорба
Ако епидемиолошката состоја опстане како што е во моментов, угостителските објекти ќе можат повторно да работат до 21 часот, посочи на денешното гостување на МРТВ,...
КОМПАНИИ

IBM: Престанете да вработувате само на основа на диплома

msp-admin
Поранешната претседателка на IBM, Џини Ромети смета дека најдоброто нешто може работодавачите да го направат за својот бизнис, за работната сила и целото општество е...
ЕКОНОМИЈА

Угостителските објекти од денеска ќе работат по старо работно време

Владата, на предлог на Комисијата за заразни болести, донесе измени на Протоколот за отворање и работа на кафетериите и на Протоколот за отворање и работа...
ЕКОНОМИЈА

Скратено работно време: спорно, привремено решение

Stefanija Kuzmanovska
Скратеното работно време беше спас за претприемачите и работниците за време на краткиот, но остар економски шок поради пандемијата на коронавирус. Но, ако деловните активности...