Таг : Филипче

МАКЕДОНИЈА

Филипче ги посети студентите по општа медицина кои помагаат во изработка на анкетните листови во ИЈЗ

Берта Китинска
Вредни и мотивирани! Тоа се нашите студенти од шестта година по општа медицина кои помагаат во изработка на анкетните листови на контактите на ковид позитивните...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Маската штити од вирусот и штетното влијание на ПМ 10 честичките

Берта Китинска
Доаѓа период кога времето заладува, а воздухот ќе биде загаден. Многу е важно секој од нас да се грижи за сопственото здравје, па дури и...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Мерките се задолжително носење на маски и забрана за групирање, но да живееме нормално

Берта Китинска
Здравствениот систем од крајот на февруари и почетокот на март е во постојана вонредна состојба, вели министерот за здравство Венко Филипче. „Мора да се живее...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски е хоспитализиран, состојбата му е стабилна, вели Филипче

Берта Китинска
-Вчера министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски беше примен на Инфективната клиника поради покачена температура, но нема компликации. Неговата состојба е стабилна,  изјави министерот за...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: За неносење на маска на отворено предвидена е парична казна од 20 евра

Берта Китинска
Носењето на заштитна маска на лицето станува задолжителна за граѓаните. Оваа мерка ќе важи за движење на јавни места и површини од отворен и затворен...
МАКЕДОНИЈА

Сугаревски: Филипче нема да даде оставка и да ги остави граѓаните и државата на цедило

Берта Китинска
Поранешниот министер за транспорт и врска, Горан Сугаревски  застана во одбрана на министерот за здравство, Венко Филипче од кого опозицијата бара оставка поради големиот број...
Политика

Филипче: Состојбата е исклучително критична, притисокот врз болниците е огромен

Влатко Зорба
Денеска за жал, имаме досега најголем број на починати, 22 пациенти ја изгубија битката со Ковид-19. Регистрираме рекордни 30% позитивни од тестирани лица, а речиси...
МАКЕДОНИЈА

Се надевам дека мерките кои ги препорачавме ќе придонесат да се намали ширењето на вирусот, вели Филипче

Берта Китинска
Заради исполнетите капацитети за сместување на ковид-пациенти во целосна координација сме за префрлање на пациенти од штипската болница во Кочани, а тука, во Струмица, разговаравме...
МАКЕДОНИЈА

Филипче: Се прави план за зголемување на здравствените капацитети во интерните одделенија низ земјата

Берта Китинска
Во периодот кој претстои ги зајакнуваме сите здравствени капацитети во земјава. Правиме целосна мобилизација на здравствените работници од јавното здравство, кои ќе бидат вклучени во...
МАКЕДОНИЈА

Маските на отворено на „стенд бај“, Филипче порачува дека вирусот не чека

Берта Китинска
Зголемениот број на заболени од коронавирусот во Mакедонија постепено ги преполнува капацитетите на болниците. Мерките како носење на заштитни маски на отворено, ограничување на групирање...