СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

ЕК одобри 202 милиони евра помош за хрватски компании

Европската комисија објави дека го одобрила хрватскиот план за државна помош вредна 202 милиони евра за спортски и туристички компании погодени од пандемијата на коронавируси.

– Компаниите активни во туристичкиот и спортскиот сектор се особено погодени од епидемијата на коронавирус. Овој план на Хрватска ќе им го олесни пристапот до ликвидност на овие компании во овие тешки времиња и ќе им помогне да обезбедат континуитет на нивните економски активности, рече Маргарет Вестагер, извршен потпретседател задолжен за политиката за конкуренција.

Поддршката ќе биде одобрена најдоцна до 30 јуни и ќе има форма на гаранции за нови обртни средства и инвестициски заеми и субвенционирани каматни стапки за нови заеми.

Според планот, Хрватска ќе ги субвенционира каматните стапки на новите заеми и ќе обезбеди гаранции за нови обртни средства и заеми за инвестиции до 800.000 евра.

Поврзани вести

BlackBerry повторно се враќа на пазарот

msp-admin

App Store со бруто приход од 64 милијарди долари за 2020 година

Влатко Зорба

Daymak го најавува Spiritus EV, најбрзото електрично возило на три тркала со вртоглаво забрзување (ВИДЕО)

Влатко Зорба