Стандард
БИЗЛАЈФ

Само во биткоини има 150.000 евра: Кој е НАЈБОГАТИОТ министер во Владата на Црна Гора?

Новите министри во Владата на Црна Гора за прв пат го пријавиле својот имот, а од евиденцијата на имотот може да се види дека најбогатиот е министерот за финансии, кој пријавил имот вреден близу 400.000 евра.

Младиот министер за финансии и социјална помош, Милојко Спајиќ, објави дека е сопственик на биткоин со пазарна вредност од 150.000 евра и дека на тековната сметка има 240.000 евра и 9.000 долари.

Во декември, по преземањето на функцијата, Спајиќ добива 1.291 евра плата, а има нешто помалку од 247.000 евра на три тековни сметки.

Тој исто така поседува 10 акции во глобалната банкарска групација „Голдман Сакс“, за кои и работел, а нема недвижен имот.

Спајиќ е роден пред 32 години во Пљевља. Студиите ги заврши на Економетријата на Универзитетот во Осака, како стипендист на јапонската влада, а како дел од размена, студираl и на најдобриот кинески технички универзитет во Цингуа.

Магистрирал, исто така како стипендист, во Франција во „ХЕЦ Париз“. После тоа, тој работел во САД на Волстрит, во Париз, во Токио, а од „Голдман Сакс“.

Покрај мајчиниот јазик, тој зборува и пет светски јазици.

Поврзани вести

Велика Британија го укина данокот на средства за женска хигиена

Влатко Зорба

Холивудските филмови со најмала заработка во изминативе 40 години

Влатко Зорба

Шефот на „Unilever“: Одењето во канцеларија 5 дена во неделата е старомодно

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!