Стандард
КОМПАНИИ

Шпанија: Четири милиони луѓе се без работа

Бројот на невработени во Шпанија минатиот месец достигна четири милиони, според официјалните податоци на Министерството за труд.

Според објавените податоци, стапката на невработеност се зголеми за 1,12 проценти во споредба со претходниот месец.

Стапката на невработеност се зголемува петти месец по ред.

Бројот на невработени е за 23,5 проценти поголем отколку во февруари минатата година.

„Зголемувањето на бројот на невработени предизвикани од третиот бран на пандемијата е многу лоша вест и ги рефлектира структурните неуспеси на пазарот на трудот кои беа истакнати од пандемијата“, рече шпанската министерка за труд, Јоланда Дијаз.

Поврзани вести

Грчкиот туризам ќе помине пет пати полошо од економската криза во 2008 година

msp-admin

Инсталирани рекорден број нови капацитети за производство на ОИЕ

Влатко Зорба

Работодавачите во Црна Гора против зголемување на минималната плата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!