СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Концептот Tiger X1 на Hyundai носи невидени можности (ВИДЕО)

Hyundai претстави нов концепт на автономно возило наречено Tiger X1, што е платформа за возење на сите видови терени и надминување на сите пречки што може да се најдат на неговиот пат.

Tiger X1 е варијација на автономниот патнички автомобил Elevate чиј концепт Hyundai го претстави пред две години, но овој пат станува збор за робот автомобил – наменет за превоз на стока, што значи дека поради малата големина не е погоден за превоз на патници.

Новиот концепт носи поинтересни карактеристики и е дизајниран како возило кое има тркала што му овозможуваат да вози традиционално со додавање на движење во сите 360 степени, што вклучува и странично возење. Ако возилото наиде на пречка како што е голема карпа, оските на кои се наоѓаат тркалата може да се извлечат, прошират и подигнат така што да делува како да оди, што му овозможува да се искачи и да се извлече од дупките.

Но, тоа не е сè, бидејќи Tiger X1 може да функционира во друштво на беспилотно летало кое може да го транспортира воздушно до или од која било локација.

Покрај сето ова, Tiger X1 е дизајниран за целосно автономно возење, што значи дека може да се контролира со вештачка интелигенција која обработува податоци за животната средина во реално време од голем број сензори. Од оваа причина, автомобилот не е погоден само за задачи на Земјата, како што е испорака на лекови, туку и за мисии на Месечината и планетите на Сончевиот систем, каде што може да послужи како вселенски ровер.

Новото студио за дизајн на Hyundai – New Horizon е одговорно за создавањето на ова необично возило, кое во иднина ќе претстави многу други концепти, меѓу кои сигурно ќе има и такви кои еден ден би можеле да влезат во практична употреба.

Поврзани вести

Костовски: Еуростандард има доволно капитал за да ги подмири сите оштетени

msp-admin

БИЗНИС ТРАНСАКЦИЈА НА ДЕЦЕНИЈАТА ВО ХРВАТСКА: „Фортенова“ го продаде „Ледо“ за 615 милиони евра

Влатко Зорба

IDC: Побарувачката за користени смартфони ќе расте

Влатко Зорба