Стандард
КОМПАНИИ

Европејците го обновија интересот за таблетите

Испораките на таблети во регионот ЕМЕА (Европа, Блискиот исток и Африка) се зголемија во четвртиот квартал на 2020 година на 14,6 милиони, според новите податоци на ИДЦ. Ова е зголемување од 11,7% во споредба со истиот период во 2019 година.

Зголемената продажба на таблети се должи на континуираната силна побарувачка од образовните институции. Во текот на кварталот, купени се 1,1 милиони уреди за потребите на образованието, што е најголем обем досега во овој сегмент.

Продажбата за лична употреба изнесува 11,3 милиони уреди во четвртиот квартал (октомври-декември 2020 година), што е за 14,2% повеќе на годишно ниво, според анализата на ИДЦ.

Испораките на таблети забележаа раст во 2020 година, Apple сè уште доминантен

Samsung е лидер во снабдувањето со таблети во регионот ЕМЕА со продажба од 4,092 милиони единици или 26,4% повеќе отколку во октомври-декември 2019 година.

На второ место е Apple со 3,588 милиони продадени уреди во квартал и учество од 24,6%, што претставува раст од 17,1%.

Lenovo оствари најголем скок за време на разгледуваниот период. Компанијата успеа да ја зголеми својата продажба за 152,8% во регионот ЕМЕА, достигнувајќи 2,671 милиони таблети.

Поврзани вести

„Фолксваген“ купи стартап кој развива технологија за автономни возила за 2,6 милијарди долари

msp-admin

„Виз Ер“ на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

msp-admin

Закерберг: Промените што ги воведува Apple ќе нѐ направат посилни

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!