Стандард
КОМПАНИИ

Шпанија подготви 11 милијарди евра помош за мали и средни претпријатија

Шпанската влада во петокот усвои пакет помош од 11 милијарди евра за малите и средни претпријатија за да им помогне да ја надминат кризата предизвикана од пандемија на Ковид-19.

Пакетот вклучува седум милијарди евра директна помош и три милијарди евра во програмата за доброволно реструктуирање на заемот одобрена од банките со државна поддршка за компаниите погодени од пандемијата, особено во клучниот туристички сектор.

За докапитализација резервирани се една милијарда евра, пренесува Банкар.ме.

Поврзани вести

Претпладне работа, попладне уживање на покривот: Мобилната канцеларија на Нисан стана хит!

Влатко Зорба

WhatsApp губи корисници: Турција започнаа истрага, локалните апликации доживеаја бум

Влатко Зорба

Ангеловски: Да не се казнуваат сите угостителски објекти заради поединечни прекршители

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!