Стандард

животна средина

БИЗЛАЈФ

Иновативни проекти кои ќе помогнат да се спаси планетата

Влатко Зорба
Важноста на одржливите решенија се најде во центарот на вниманието во 2020 година, кога целиот свет се соочи со ризиците од климатските промени и пандемијата...
ЕКОНОМИЈА

За прв пат усвоена Програма за водостопанство, издвоени 916,000,000.00 денари

Влатко Зорба
Владата денеска ја донесе Програмата за водостопанство за 2021 година која се донесува за прв пат и за која во Буџетот за 2021 година се...
КОМПАНИИ

ОИЕ ги намалуваат емисиите, но создаваат и проблеми со животната средина

Влатко Зорба
Обновливите извори на енергија (ОИЕ) значително ги намалија емисиите на јаглерод диоксид во Европа во последниве години, покажува студијата на Европската агенција за животна средина...
ЕКОНОМИЈА

„Со подзаконски акт да не се поткопува законската забрана на пластичните кеси“

Влатко Зорба
„На прес-конференција во декември 2019 година министерот за животна средина Насер Нуредини кажа дека од 1 јануари 2021 година, со новиот Закон за управување со...
КОМПАНИИ

Со добивка од 80 милиони евра, ЕСМ ќе развива проекти кои ќе придонесат кон подобрување на животната средина

msp-admin
Во изминатата деценија, зголемените трошоци за енергетика, не дозволуваа развој на енергетските компании во постапките за борба против аерозагадувањето. Зголемувањето на потрошувачката на енергетски горива...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!