Стандард

тирз

ЕКОНОМИЈА

Просечната плата во технолошко-развојните зони е пониска во однос на просечната плата во македонската економија

Влатко Зорба
Директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони, Јован Деспотовски не е задоволен од висината на платите што им се исплаќаат на вработените во зоните. Нема да...
ЕКОНОМИЈА

ТИРЗ има 100% реализација во делот на капиталните инвестиции за 2020-та

Влатко Зорба
Дирекцијата за технолошко развојни зони – ТИРЗ во 2020 година има реализација од 96% на планираниот буџет. Во делот на капиталните инвестиции има 100% реализација....
ПРЕТПРИЕМАЧ

Деспотовски: Македонија ќе им посака добредојде само на инвеститори со висок квалитет

Влатко Зорба
Првиот човек на ТИРЗ, Јован Деспотовски со поинаква и смела визија за начинот на „размрдување’’ на досегашната ситуација на не многу успешните обиди за привлекување...
ЕКОНОМИЈА

Скоро пола од извозот во земјава е од компании што работат во ТИРЗ

Влатко Зорба
Економските движења во индустриските зони и покрај кризата се со позитивни економски индикатори во однос на државно ниво, а вложените средства се враќаат покажува првичната...
КОМПАНИИ

Нема најави за отпуштање на вработени кај странските инвеститори, информира дирекцијата за ТИРЗ

msp-admin
Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони информира дека во моментов ниту еден странски инвеститор не најавил отпуштање на работници, ниту пак повлекување на инвестициите. Во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!