СТАНДАРД life

Производи

ТЕХНОЛОГИЈА

Иновативни производи кои ја одбележаа 2020 година

Влатко Зорба
Големи пожари, политика, протести и КОВИД-19 се она што ја одбележа изминатата 2020 година. Сепак, и во таква „тешка“ година, компаниите продолжија да работат на...
КОМПАНИИ

Стабилизација на извозот и увозот на европски производи во ноември 2020 година

Влатко Зорба
Извозот и увозот на стоки во ЕУ и еврозоната се стабилизираа во ноември 2020 година, сигнализирајќи подобрување кон крајот на пандемиската година во која тие...
ЕКОНОМИЈА

Спасовски: Инспекциите ќе проверат зошто има поскапувања на некои домашни производи

Спасовски: Инспекциите ќе проверат зошто има поскапувања на некои домашни производи Премиерот Оливер Спасовски денеска соопшти дека веќе им дал налог на инспекциски служби да...
ЕКОНОМИЈА

„Купувам домашно“: Граѓаните ги полнат торбите со македонски производи

Граѓаните кои веќе ги добија своите домашни платежни картички „Купувам домашно“, започнаа со пазарувањето во маркетите. Трговците веќе ги имаат обележано рафтовите и гондолите на...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Ќе предложам нова одлука за посебни услови за трговија на одредени стоки

Со одлука на Владата попладне ќе бидат замрзнати цените и на дополнителни продукти, покрај на основните прехранбени за кои од пред три дена е забрането...