Таг : Спасовски

Политика

Ова ќе биде една од најсериозните кризи кои сме ги имале, вели Спасовски

Влатко Зорба
Уредбите за помош на граѓаните кои работат во малопродажбата и занаетчиите ќе бидат донесени утре, изјави вечерва премиерот Оливер Спасовски, посочувајќи дека токму овие мерки...
Политика

Спасовски за сетот мерки: Сметавме дека оние што имаат најмногу, треба да дадат најмногу

Влатко Зорба
На прашањето зошто не се намалија платите на администрацијата на минималец, каков што имаше предлог, премиерот на РСМ, Оливер Спасовски на вечерашното гостување на „Топ...
Политика

Спасовски: Мерките нудат директна помош за компаниите да ги задржат работниците и да се оддржат во следните два месеци

Влатко Зорба
Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Државните функционери ќе земаат минимална плата

За секоја мерка да стапи во функција ќе се донесат Уредби во кој јасно ќе бидат утврдени сите чекори., изјави  техничкиот премиер Оливер Спасовски. Ппремиерот,...
Политика

Спасовски: Мерките што ги носиме се во насока на заштита на здравјето и егзистенцијата на граѓаните и фирмите

Влатко Зорба
Врвен приоритет, како Влада, ни е здравјето и животот на граѓаните и на основа на тоа ги моделираме мерките што ги преземаме. Јасно е дека...
Политика

Вархеји: Определивме првична финансиска помош и начини за ублажување на социоекономските последици во С.Македонија

Влатко Зорба
Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската Унија, Оливер Вархеји, денеска со писмо го информираше претседателот на Владата Оливер Спасовски дека веќе издал инструкции...
Политика

Спасовски: Новата забрана за движење во викенд е за поголема заштита

Влатко Зорба
За време на викенд (сабота и недела) за сите граѓани се забранува движењето од 16 часот до 5 часот наредниот ден. Одлуката ја донесе Владата,...
Политика

Спасовски: Граѓаните кои се надвор од државата да не се враќаат сега

Влатко Зорба
Премиерот Оливер Спасовски вечерва упати апел лицата кои се обврзале со изјавa за самоизолацијата, како и оние со решенија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат...
Политика

Столтенберг во писмо до Спасовски: Протоколот стапи во сила, Македонија е 30-та членка на НАТО

Согласно Членот 10 од Северно-Атлантскиот договор, Република Македонија станува полноправна членка на НАТО со денот на депонирањето на пристапниот инструмент во Владата на Соединетите Американски...
Политика

Спасовски: Верските заедници и верниците треба да бидат на ниво на одговорноста

Влатко Зорба
Поглаварите на верските заедници во земјава ги поздравија мерките и чекорите што ги презема Владата во справувањето со коронавирусот во насока на ефикасна заштита на...