Стандард
ЕКОНОМИЈА

Изградбата на патот Скопје-Блаце тема на разговорот Спасовски – СКСЗМ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски оствари работна посета на Стопанската комора на северозападна Македонија.

На состанокот, на кој присуствуваше претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија, Неби Хоџа, и членовите на потесното раководство, беше констатирано дека продолжува воспоставената одлична комуникација меѓу Владата и бизнис заедницата.

Премиерот Спасовски истакна дека Владата останува отворена за предлозите на бизнис заедницата и ќе го продолжи дијалогот во однос на прашањата кои директно ги засегаат.

Воедно премиерот Спасовски нагласи дека и покрај изборниот процес Владата функционира во полн капацитет и обезбедува континуитет на економските политики.

Претставниците на Стопанската комора на северозападна Македонија покажаа интерес за повеќе области, и посебно ги издвоија инфраструктурните прашања поврзани со зоната Визбегово и патниот правец Скопје-Блаце.

Премиерот Спасовски истакна дека Владата останува посветена на решавањето на овие инфраструктурни прашања и дека се надминати дел од проблемите што Владата ги затекнала од претходно.

На средбата беше потврдено дека зоната во Визбегово и патниот правец Скопје-Блаце се од исклучително економско значење за бизнис заедницата и за граѓаните.

Поврзани вести

ФИТР со 99 отсто реализација на предвидените средства за поддршка на домашната економија

Никола Поповски

Заев за „Капитал“: Изразувањето интерес за учество во Александрополис гасоводот е демонополизирање на снабдувањето со гас

Влатко Зорба

Граѓаните со блокирани сметки до петок треба да ја подигнат помошта од 6.000 денари

Берта Китинска
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!