СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Неверојатна заработувачка на Безос: 13,2 милијарди долари за само 15 минути

Извршниот директор на „Амазон“,Џеф Безос, заработи 13,2 милијарди долари за само 15 минути, пренесува „Блумберг“.

Причината за ова беше големиот скок на акциите на Амазон на 30 јануари – за 12 проценти. Според извештаите на медиумите, растот на котите се објаснува со успешниот квартален извештај на компанијата, кој ги „расипал“ предвидувањата на аналитичарите. Според извештајот на „Амазон“, профитот на компанијата бил 87,4 милијарди долари, а заработката по акција е 6,47 $, додека експертите очекувале 4,11 $.

Претходно беше објавено дека Безос повторно е на врвот на листата на „Форбс“ на најбогатите луѓе во светот. Во тоа време, со износ од 115,5 милијарди американски долари, тој го надмина претседателот на Louis Vuitton Moеt Hennessy – Бернар Арно, чија состојба се проценува на 112,9 милијарди американски долари.

Поврзани вести

ЕВРОПЈАНИТЕ ШТЕДЕЛЕ ЗА ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈАТА: На сметките имаат 585 милијарди евра, а еве ја земјата со најмногу

Влатко Зорба

„Голдман Сакс“: Вакцината е поважна за пазарите отколку изборите

msp-admin

„МОЛ“ и „Лукоил“ заинтересирани за пумпите на ОМВ во Словенија

Влатко Зорба