СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Wizz Air најавува понатамошно проширување со нова база на аеродромот во Кардиф

WIZZ AIR UK, подружницата регистрирана во Велика Британија на најбрзо растечката и најзелена европска авиокомпанија* денес најави отворање на нова база на аеродромот Кардиф, која ќе биде четврта заедно со Лондон Лутон, Гетвик и Донкастер Шефилд. Авиокомпанијата ќе прелоцира еден авион Airbus А321 на Кардиф, нов аеродром за услугите на WIZZ AIR и ќе започне со девет нови рути.

Новата база ќе понуди ултра-ниски цени за цела година од Кардиф за прв пат, со конекции кон сончеви дестинации, вклучувајќи ги Аликанте, Фаро, Ларнака и Тенерифе, како и сезонски рути во текот на летото до Крф, Хераклион и Палма де Мајорка и рути до Ланцароте и Шарм Ел Шеик за време на зимската сезона. Билетите се достапни сега на wizzair.com или на мобилната апликација WIZZ, со цени кои започнуваат од само 27,99 £ **.

Како прво вложување на WIZZ AIR во Велс, новата база претставува значителна инвестиција на аеродромот Кардиф и во локалниот регион со создавање над 40 директни работни места и над 250 индиректни работни места***, и поддршка на индустрии како што се авијација, транспорт, угостителство и туризам. Поврзувањето на Велс со девет популарни дестинации за одмор ќе обезбеди поттик за локалната економија со зголемување на годишниот капацитет на аеродромот во Кардиф за над 350.000 места, обезбедувајќи им на локалните патници уште подостапни и повозбудливи можности за патување на нивниот праг.

Оваа објава следи по периодот на неодамнешно проширување на авиокомпанијата, со тоа што WIZZ AIR UK отвори нови бази на аеродромот Гетвик и Донкастер Шефилд во октомври и во јули додаде единаесетти авион во својата база Лондон Лутон. Со распределбата на овој авион, флотата на WIZZ AIR UK ќе прерасне во 14 авиони и додавањето на овие нови линии од аеродромот во Кардиф значи дека WIZZ сега управува со 132 линии од 11 аеродроми во Велика Британија.

Овен Џонс, управен директор на WIZZ AIR UK, изјави: „Ова е исклучително возбудливо време за WIZZ AIR, бидејќи уште повеќе го зголемуваме присуството во Велика Британија. Создавањето на нашата четврта база во Велика Британија на аеродромот Кардиф ја рефлектира постојаната посветеност на WIZZ AIR да му служи на пазарот во Велика Британија и да генерира економски раст, бидејќи создаваме локални работни места, ги стимулираме туристичката и угостителската индустрија и го исполнуваме ветувањето за обезбедување поволни, директни летови до возбудливи дестинации за одмор. Денешното ширење во Велс носи зголемена поврзаност со регионот, па патниците можат да ги искористат ултра-ниските цени на WIZZ AIR за да патуваат до нивните омилени сончеви места за одмор на нашата флота на млади и зелени авиони. Со лансирањето на 47 нови линии од Велика Британија само оваа година, се осигуруваме дека патниците можат да го надополнат изгубеното време во создавањето неверојатни спомени од патувањето “.

Спенсер Бирнс, привремен извршен директор на аеродромот Кардиф, изјави: „Среќни сме да го пречекаме WIZZ AIR UK во Велс. Фактот дека една од водечките нискобуџетни авиокомпании во светот избра да ја постави својата следна база во Кардиф е фантастична вест за Велс. Базата WIZZ AIR UK ќе донесе огромен избор за нашите клиенти да патуваат до некои од најпопуларните дестинации за одмор од Кардиф, по пристапни цени. Знаеме дека многу луѓе кои живеат во Велс копнеат по заслужен одмор по една ваква предизвикувачка година и овие нови летови што ќе се пуштат во продажба од Кардиф, ќе дадат многу можности за одмор да бидат планирани уште од сега, што ќе ни даде на сите да погледнеме напред за следната година. Со нетрпение очекуваме да соработуваме со WIZZ AIR UK пред лансирањето на нивната база во Кардиф, за време на операциите што ќе започнат следната пролет и ќе ја искористиме оваа возбудлива можност за Велс “.

Кен Скејтс, министер за економија, транспорт на Северен Велс, изјави: „Ова е добредојдена вест и позитивен чекор што ќе му помогне на аеродромот Кардиф да излезе од влијанието на пандемијата COVID-19. Новите услуги на WIZZ AIR ќе го зголемат изборот на патниците, ќе создадат работни места и ќе ги додадат економските придобивки на аеродромот. Со нетрпение очекувам да бидат достапни деветте нови рути во наредните месеци “.

Поврзани вести

Од почетокот на кризата: 3 300 млади останаа без работа

Берта Китинска

Како Swarovski дели откази?

msp-admin

Презентирана дигиталната платформа „Македонски Туристички Водич“

msp-admin