Стандард
ТЕХНОЛОГИЈА

САД издвојуваат 30 милијарди долари за производство на чипови

Американскиот Сенат размислува да додаде 30 милијарди долари стимулации на новото законодавство за зголемување на конкурентноста со Кина. Овие средства ќе бидат наменети за финансирање на претходно одобрени мерки дизајнирани да го поттикнат развојот на производството на чипови.

Извор од Конгресот изјави за Ројтерс, под услов да остане анонимен, бидејќи документот сè уште не бил подготвен. Пратениците ќе подготват пакет предлози за гласање во април, што ќе вклучува и други елементи за поддршка на американскиот технолошки сектор. Особено, документот ќе содржи одредби со кои се ограничува пристапот на Кина до американскиот капитал.

Предлог-законот се заснова на сличен документ што беше предложен минатата година и обезбеди 100 милијарди долари за финансирање на истражување во клучните технолошки области, од вештачка интелигенција до квантни пресметки и производство на чипови.

Доколку биде усвоен, законот ќе овозможи финансирање во итни случаи за програмите вклучени во минатогодишниот Закон за национална одбрана и оние кои сè уште чекаат финансирање. Еден од нив вклучува обезбедување грантови за компании кои инвестираат во американски фабрики и опрема за производство и истражување и развој во индустријата за полупроводници.

Друга програма предвидува владата да воспостави јавно-приватно партнерство за формирање конзорциуми на компании за производство на „мерливо безбедна микроелектроника“. Индустријата за полупроводници, исто така, се залага за кредит за опрема во нови погони, што може да чини милијарди долари.

Поврзани вести

Што ќе се случи со оние кои не ги прифаќаат новите правила на WhatsApp?

Влатко Зорба

Morpheus – процесор кој не може да биде хакиран

Влатко Зорба

4 технолошки трендови што ќе преовладуваат во 2021 година

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!