СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Маск: „Тесла“ наскоро во Русија

Американскиот милијардер и директор на компаниите „Спејс Екс“ и „Тесла“, Елон Маск изјави дека ја разгледува Русија како потенцијална локација за распоредување на компанијата за производство на електрични возила „Тесла“.

„Мислам дека наскоро ќе бидеме присутни во Русија, а „Тесла“ наскоро ќе биде таму, мислам дека ќе биде неверојатно. Исто така, треба пошироко да го разгледаме Казахстан, земјите на Заедницата на независни држави (ЗНД)“, рече Маск, кој учествува на рускиот образовен маратон „Ново знаење“ преку видео врска.

Во исто време, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков му се заблагодари на Маск за учеството и го замоли да раскаже како ја гледа иднината за 50 години.

Во врска со ова, директорот на „Спејс Екс“ рече дека е тешко да се предвиди што ќе се случи за половина век и дека верува дека човештвото очекува промени во областа на технологијата, патувањето во вселената и истражувањето на ДНК.

Поврзани вести

Руски милијардер постави АПСОЛУТЕН РЕКОРД: Заработил 6,4 милијарди долари за само 2 месеци

Влатко Зорба

Петров: ФИТР е двигател на иновациите, затоа е логичен след за мојата кариера

msp-admin

Турскиот гуру за здрав живот и здрави навики гостин предавач на Меѓународниот Балкански Универзитет

msp-admin