СТАНДАРД life

фонд

КОМПАНИИ

YouTube формираше фонд од 100 милиони долари за автори на кратки содржини

YouTube се стекна со светска слава како платформа на која може да се поставува било какво видео. Во последниве години, авторите беа насочени да снимаат...
ЕКОНОМИЈА

ПИОМ: 1.800 пензионери во Македонија примаат пензија подолго од 40 години

Влатко Зорба
1.800 пензионери во Македонија примаат пензија подолго од 40 години. Податоците на Фондот за ПИОМ покажуваат дека пензијата најдолго стига на сметката на едeн жител...
КОМПАНИИ

Најголемиот светски суверен фонд инвестира скоро милијарда долари во турски компании

Влатко Зорба
Норвешкиот фонд за нафта, најголемиот светски суверен инвестициски фонд, купи акции во вкупно 34 турски компании во вредност од 812 милиони долари во 2020 година,...
КРИПТОВАЛУТИ

Grayscale купи Биткоини за 590 милиони долари за еден ден

Влатко Зорба
Најголемиот менаџер со дигитални средства, Grayscale Investments поставија рекорд за најголемото единечно купување на Биткоин направено за еден ден, откако компанијата вчера додаде 16.244 БТК....
ЕКОНОМИЈА

Здружението на оштетени штедачи на „Еуростандард“ бара Фонд за оштетување на депозити

Влатко Зорба
„Македонија е единствената земја во Европа каде правните лица – фирми воопшто не се обештетуваат од државниот Фонд за осигурување на депозити во случај на...
ЕКОНОМИЈА

ЕК: Преку Гаранцискиот фонд за Западен Балкан, ќе се мобилизираат до 20 милијарди евра

Берта Китинска
Покрај редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од регионот, Европската Комисија денеска ќе го обелодени и долгоочекуваниот Економски и инвестициски план (ЕИП) за Западниот...
ЕКОНОМИЈА

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за обнова

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека не може да гарантира дека земјите-членки на ЕУ оваа недела ќе постигнат договор за Фондот за обнова од...
ЕКОНОМИЈА

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Глобалната економија моментално се справува со една најтешките финансиски кризи досега како резултат на пандемијата на коронавирус, а пак владите во државите низ целиот свет...
ЕКОНОМИЈА

Продолжен рокот за аплицирање на јавниот повик за „старт-ап“ и „спин-оф“ компании

Берта Китинска
Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за дваесет дена, односно до 15 март, го продолжи рокот за аплицирање за јавниот повик за кофинансирани грантови...
КОМПАНИИ

Иднината на пензискиот систем е во приватните пензиски фондови

msp-admin
Економската сигурност во староста е составен дел на индивидуалната благосостојба. Токму затоа, главните двигатели на пензиските системи на светско ниво и понатаму се пензиските фондови,...