Таг : фонд

ЕКОНОМИЈА

ЕК: Преку Гаранцискиот фонд за Западен Балкан, ќе се мобилизираат до 20 милијарди евра

Берта Китинска
Покрај редовните извештаи за реформскиот напредок на земјите од регионот, Европската Комисија денеска ќе го обелодени и долгоочекуваниот Економски и инвестициски план (ЕИП) за Западниот...
МАГАЗИН

Помладата сестра на Бритни Спирс станува доверител на нејзиниот фонд

Stefanija Kuzmanovska
Џејми Лин, помладата сестра на поп-ѕвездата Бритни Спирс, стана доверител на фондот на пејачката. Според правните документи, Џејми Лин е назначена за доверител на „SJB...
ЕКОНОМИЈА

Меркел: Не знам дали ќе има договор за Фондот за обнова

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека не може да гарантира дека земјите-членки на ЕУ оваа недела ќе постигнат договор за Фондот за обнова од...
ЕКОНОМИЈА

Каде одат донираните средства од веб-платформата solidarnost.gov.mk?

Глобалната економија моментално се справува со една најтешките финансиски кризи досега како резултат на пандемијата на коронавирус, а пак владите во државите низ целиот свет...
ЕУ

Може ли Европа да постигне договор за фондот за обновување по КОВИД-19?

Влатко Зорба
Во моментов, животот во Европа е далеку од нормалниот, но има знаци дека се движи во таа насока. Сепак, надвор од големата здравствена криза, континентот...
МАКЕДОНИЈА

Првиот човек на фондот за здравствено си поднесе оставка

Берта Китинска
Ден Дончев си поднесе оставка од местото директор на Фондот за здравство, пренесоа повеќе медиуми. Причина за оставката на Дончев од челната позиција во фондот...
МАКЕДОНИЈА

Се зголемува бројот на македонски функционери ќе земат минималната плата, а останатиот дел ќе го донираат

Берта Китинска
По  вчерашната одлука на Уставен суд за привремено запирање на извршувањето на поединечни акти или дејствија кои се однесуваа на намалување на платите на судиите,...
Политика

Шилегов: Разликата од мојата плата до 14.500 денари ќе ја уплатам во фондот за борба против епидемијата

Влатко Зорба
„Без оглед на одлуката на Уставниот суд на Република Северна Македонија, разликата од мојата плата до 14.500 денари ќе ја уплатам во фондот за борба...
МАКЕДОНИЈА

Влада: Ќе се намали наградниот фонд за „Мој ДДВ, МојаНаграда“

Влатко Зорба
На денешната седница Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за намалување на наградниот фонд на наградната игра „Мој ДДВ, МојаНаграда“ и за уплата на...