Таг : Меркел

СВЕТ

Меркел: Пандемијата во прв план го става прашањето за слободата

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди на долга и тешка зима пред граѓаните на земјата, додека го бранеше во парламентот повторното воведување на заклучувањето, пренесува Би-Би-Си....
Вести

Меркел: Потресена сум од ужасните убиства во Ница

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел изрази сочувство во врска со нападот врз верниците во Ница, Франција. „Длабоко сум шокирана од ужасните убиства во црквата во Ница“,...
Вести

Меркел пресече – Германија оди во карантин

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се состана со премиерите на сојузните држави на разговори за новите мерки. „Билд“ ексклузивно открива како премиерите на сојузните држави...
СВЕТ

Меркел застана на страната на Макрон во конфликтот со Ердоган

Stefanija Kuzmanovska
Денес германската канцеларка Ангела Меркел ги осуди навредливите изјави на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон Емануел Макрон поради наводната „кампања на омраза“ од страна...
Вести

Меркел кон Германците: Останете дома!

Влатко Зорба
Зголемениот број новозаразени со коронавирус во Германија ја натера канцеларката Ангела Меркел да предупреди на „многу сериозна фаза“. Таа апелираше до граѓаните да ги ограничат...
Вести

Меркел разговараше со Ердоган за конфликтот на Кавказ

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска разговараше преку видео конференција со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Таа повика на примирје во конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан....
СВЕТ

Меркел предупредува: Тенка е линијата меѓу војната и мирот

Stefanija Kuzmanovska
Како никој да не разбира колку е тенка линијата помеѓу воен конфликт и мировно решение, констатираше германската канцеларка Ангела Меркел во Бундестагот. Таа го изјави...
Вести

Меркел ќе се сретне со Тихановскаја

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел најави дека ќе се сретне со лидерката на белоруската опозиција, Светлана Тихановскаја, која претходно разговараше со францускиот претседател Емануел Макрон. „Наскоро...
СВЕТ

Меркел ги повика Азербејџан и Ерменија на итен прекин на огнот

Stefanija Kuzmanovska
За време на телефонскиот разговор со лидерите на Ерменија и Азербејџан, германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е потребно веднаш да се запре огнот и...