Таг : Меркел

Вести

Меркел за прв пат снимена со маска во јавноста, но не и во продавница!

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел денес за прв пат носеше маска во јавноста, откако беше обвинета за лицемерие на почетокот од оваа недела за не користење...
ЕУ

Меркел: Европа се соочува со најтешката ситуација во историјата

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека Европа се соочува со најтешката ситуација во својата историја и предупреди дека пандемијата на коронавирус не исчезнала. „Секој...
Вести

Меркел: „Северен тек 2“ мора да биде завршен

Влатко Зорба
Санкциите на САД против гасоводот „Северен тек“ 2 не се во согласност со законските регулативи на Берлин, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. „Веруваме дека овој...
Вести

Меркел никогаш не е видена како носи маска: Дојдете таму кај што пазарувам!

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел во понеделникот изјави дека досега не е видена со маска за лице, иако таа ја носи при купување намирници, затоа што...
СВЕТ

Меркел: Светот по пандемијата ќе биде различен

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ЕУ се соочува со невидени економски предизвици поради пандемијата од коронавирусот. „Живееме во сериозни времиња. Претходните услови беа релативно...
Некатегоризирано

Меркел: Да се одржи посветеноста кон трансатлантската одбранбена заедница и нашиот заеднички нуклеарен чадор

Влатко Зорба
Европските земји треба сериозно да размислуваат за новата реалност, во која Соединетите Американски држави повеќе нема да се стремат кон улогата на светски лидер како...
Вести

Меркел и Гејтс: Нема да имаме мир, се додека не се зарази 60-70% од населението

Влатко Зорба
Поминаа повеќе од шест месеци од избувнувањето на епидемијата од коронавирус. Во тој период, светот слушна бројни теории, проценки и очекувања кога ќе заврши сето...
ЕУ

Меркел: Пандемијата ја покажа ранливоста на Европа

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска истакна дека пандемијата на коронавирус ја покажа ранливоста на Европа и најави дека лајтмотивот на германското претседателство со ЕУ, од...
ЕУ

Меркел и Макрон: ЕУ да се подготви за следниот бран на коронавирус

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и четворица други членки на ЕУ испратија писмо до претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лејен...
СВЕТ

Меркел ги отфрли гласините дека ќе бара петти мандат

Stefanija Kuzmanovska
Германската канцеларка Ангела Меркел денес ги отфрли навестувањата дека може да побара петти мандат на чело на владата или да се премисли за ветувањето за...