Стандард

еуростандард

ЕКОНОМИЈА

Здружение на оштетени штедачи: Дали надлежите институции ќе ја откријат вистината за пропаѓањето на „Еуростандард“?

Влатко Зорба
„Нина Ангеловска, претходната министерка за финансии, ги повлекла своите лични пари од Еуростандард банка пред нејзиното затворање, но ги оставила депозитите на Министерството за финансии...
ЕКОНОМИЈА

Здружението на оштетени штедачи на „Еуростандард“ бара Фонд за оштетување на депозити

Влатко Зорба
„Македонија е единствената земја во Европа каде правните лица – фирми воопшто не се обештетуваат од државниот Фонд за осигурување на депозити во случај на...
ЕКОНОМИЈА

„Оштетени штедачи“: „Пожарот“ што се случи во Еуростандард банка е илјада пати поголем и посилен иако не се виде пламен

Влатко Зорба
Сопствениците на изгорениот дел од трговскиот центар „Глобал“ во Струмица ги снајде голема несреќа. Настанатиот пожар направи значителна материјална штета. Тоа што премиерот Заев веднаш...
ЕКОНОМИЈА

Еуростандард под сомнение: Криминалните дејствија датираат од 2017. година

Постои сомнение дека Еуростандард банка добро знаела што прави уште во 2017. година. Имено во своето излагање на надзорната расправа во Собранието, директорот на Управата...
ЕКОНОМИЈА

Оштетени штедачи на Еуростандард: Како е можно НБ да не го утврдила масовното и свесно доделување на ненаплатливи кредити?

Влатко Зорба
„Покрај надлежностите, Народна банка има и неограничени права и овластувања од издавање на дозвола за работа на банка, контроли на сите нивоа со ревизии и...
ЕКОНОМИЈА

Костовски: Стечајот за Еуростандард е неправда и голем криминал

Берта Китинска
„Стечајот со Еуростандард јас го изнесов и пред Собранието, убеден сум за независна експертиза. Органите се надевам ќе се разбудат. Ако се донесе таква одлука,...
ЕКОНОМИЈА

Штедачите на Еуростандард банка ќе бараат да се донесе закон за нивно обесштетување

Берта Китинска
Здружението на оштетени штедачи од Еуростандард очекува пратениците да го разгледаат и прифатат нивниот предлогот за Закон за обесштетување на сите жртви на криминалот во...
КОМПАНИИ

Еуростандард нема обврски кон Комерцијална банка

msp-admin
Комерцијална банка АД Скопје нема побарувања од Еуростандард банка и нема хипотека на зградата на Еуростандард банка, соопштија денеска од Комерцијална банка. За ова информираат,...
КОМПАНИИ

Хаџиев: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4 проценти од физичките лица – депоненти во „Еуростандард“

msp-admin
Според податоците обезбедени од Банката (со состојба на 10 јули, 2020 година), вкупниот износ на депозитите на физички лица кои ќе бидат обесштетени од страна...
ЕКОНОМИЈА

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Берта Китинска
Поради неработењето на Еуростандард банка од денеска на шалтерите не можеме да ги обезбедиме финансиските услуги и услугите на платниот промет за многу граѓани и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!