Таг : Уставен суд

Политика

Дескоска: Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и по завршувањето на вонредната состојба

Влатко Зорба
„Стасуваат повеќе прашања во врска со времетраењето на уредбите. Уредбите со законска сила може да регулираат и дејствија кои би се презеле во рокови и...
Политика

Уставните судии ќе донираат 20 отсто отсто од априлската плата за борба против Ковид-19

Уставните судии на вчерашниот работен состанок донеле одлука да донираат 20 отсто од својата нето плата за април во фондот за борба против коронавирусот. –...
Политика

Левица ја оспори втората претседателска одлука за вонредна состојба пред Уставниот суд

Влатко Зорба
Политичката партија Левица денес поднесе иницијатива за поништување на втората Одлука за утврдување постоење на вонредна состојба, донесена од страна на Претседателот на Републиката, Стево...
Политика

Уставен ја разгледува одлуката за распуштање на Собранието

Влатко Зорба
Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Северна Македонија денеска се најде пред Уставните судии, но врз...
МАКЕДОНИЈА

Вељаноски: Уставниот суд ја поништи одлуката за избори во 2016 година, не Собранието

Поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски вели дека Собранието во 2016 година не направило правен преседан за изборите, бидејќи Уставниот суд бил тој кој ја поништил...
МАКЕДОНИЈА

Уставниот суд не поведе постапка за амнестијата за „27 април“

Stefanija Kuzmanovska
Уставниот суд не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Законот за амнестија во целина, додека иницијативата за оценка на членот 2 од...
МАКЕДОНИЈА

ЗНМ го осудува односот на вработените во Уставниот суд кон новинарите

Влатко Зорба
Здружението на новинарите на Македонија го осудува однесувањето на вработените во Уставниот суд кои на недозволив и неевропски начин ги третираа новинарските екипи кои сакаа...
Политика

Мурати: Неопходно е унапредување на статусот на уставните судии за нивна целосна самостојност и независност

Влатко Зорба
Неопходно е унапредување на статусот на уставните судии, при што не се мисли само на материјалните прашања, туку воопшто, со цел да се обезбеди нивна...
МАКЕДОНИЈА

Милевски: Ако не бил проблем влезот во НАТО, зошто до сега не сме влегле

Александар Тодески
Вие викате дека владата не го срушила тој систем се поставува прашањето зошто владата не го срушила тој систем, зошто е тогаш направено такво чудовиште,...
МАКЕДОНИЈА

Милевски: Треба да се види под чиј диктат уставните судии претходно суделе или не суделе

Александар Тодески
Ќе го поддржиме предлогот да се менува Законот, претседателот да не може да дава амнестија за политичари и тие да треба невиноста да ја докажуваат...