Таг : соопштение

МАКЕДОНИЈА

МВР: 412 казни за неносење маски

Полициските службеници во текот на изминатото деноноќие напишале 412 казни за неносење казни. -Во текот на изминатото деноноќие (30.06/01.07.2020 година) на територијата на Република Северна...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е убедлив рекордер во регионот по заболени и починати на милион жители

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека за министерот за здравство Венко Филипче е поважно да статира во спотови на, како што велат, Зоран Заев, отколку да работи на...
Политика

Спасовски во Куманово: Вложуваме во капитални проекти за сите, не правиме поделби, ивестиции ќе има уште повееќе

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, на средбите со жители на Куманово зборуваше за новата македонска економија што ќе донесе сигурна иднина за...
Политика

Шахпаска: „Можеме“ е за раст на плати, социјални трансфери, грижа за сите граѓани

Носителката на листата во Изборна единица 3 на СДСМ и коалицијата Јагода Шахпаска вчера на граѓанска трибина во Свети Николе истакна дека со искуство што...
Политика

Македонија остана единствена држава во опкружувањето каде епидемијата сеуште неконтролирано беснее, велат од ВМРО-ДПМНЕ

“Власта на СДСМ наместо да инвестира во здравствениот систем се фокусираше на рекет на огромни суми пари. Последиците од нивните злоупотреби ги чувствуваме сите. Македонското...
Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Четири нови клинички центри, нова опрема и повисоки плати за медицинскиот персонал

Здравството е еден од главните столбови на нашата програма. Ветуваме изградба на четири нови клинички центри: клиничкиот центар „Мајка Тереза“, универзитетски клинички центар „8-ми септември“,...
МАКЕДОНИЈА

МВР: Во државен карантин 170 лица, 651 лице во изолација

Во текот на изминатото деноноќие (22/23.06.2020 година) на територијата на Македонија на 651 лице им се издадени решенија за изолација, а 346 лица потпишале изјави...
Политика

СДСМ: Антидржавното однесување на ВМРО-ДПМНЕ е главно обележје кое добива на интензитет со наближувањето на изборите

На 15 јули граѓаните се исправени пред јасен избор, со власт предводена од СДСМ и коалицијата сегашноста е стабилна, а иднината е во сигурни раце,...
МАКЕДОНИЈА

МВР објави листа на физички и правни лица на кои не може да им се достават решенија за прекршоци

Министерството за внатрешни работи на својата веб страна денеска објави листа со имиња и презимиња на 35 физички и правни лица на кои не може...
Политика

СДСМ: И во време на пандемија градиме по план, забрзано се реализираат капиталните инвестиции

Кризата предизвикана од пандемијата со коронавирусот не ги попречи капиталните инвестиции, туку напротив во целата државаа се гради со забрзано темпо и со почитување на...