СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Најголемиот светски суверен фонд инвестира скоро милијарда долари во турски компании

Норвешкиот фонд за нафта, најголемиот светски суверен инвестициски фонд, купи акции во вкупно 34 турски компании во вредност од 812 милиони долари во 2020 година, објави „Хуријет“.

Најголемата инвестиција на фондот беше во „Акбанк“, каде што купи акции во вредност од 73,4 милиони долари, купувајќи 1,51% од сопственоста на банката. Во исто време, бизнисот во кој фондот има најголемо учество е ИТ-компанијата „Лого“ со 5,05%.

Податоците на норвешката банка за управување со инвестиции покажуваат дека на крајот на минатата година оваа институција вложила вкупно 140 милиони американски долари во турските енергетски компании, вклучувајќи ги Eregli Iron and Steel Mills со 66 милиони американски долари (0,94% удел), проследено со инвестиции од 35,57 милиони долари во рафинирачкиот гигант TÜPRAŞ (удел од 0,98%).

Инвестициите инвестираа и 23,2 милиони американски долари во компанијата за трговија со железо и челик Kardemir Karabuk, во која фондот има удел од 2,61%, а во енергетскиот сектор четвртата инвестиција е направена во Petkim – 13,45 милиони американски долари.

Покрај тоа, фондот инвестира во различни сектори како што се комуникациски услуги, производство на стакло и хемикалии, компании за мебел и прехранбената индустрија.

Поврзани вести

Фолксваген бара милијарда евра од поранешниот генерален директор

Влатко Зорба

Бразил продава 22 аеродроми и 5 пристаништа, сака да собере 1,5 милијарди евра

Влатко Зорба

Тонат акциите на Јувентус и Манчестер Јунајтед

Влатко Зорба