Стандард

Фабрики

АНАЛИЗИ

Кина ги зголемува цените на своите производи за целиот свет

Влатко Зорба
Зголемувањето на цените на суровините и продолжувањето на ограничувањата во синџирот на снабдување, турка многу кинески извозници да ги зголемат цените на стоките што ги...
КОМПАНИИ

„Ford“ затвора три фабрики

Влатко Зорба
Американскиот производител на автомобили „Ford Motor Co“ соопшти вчера дека годинава ќе затвори три свои фабрики во Бразил. Како причина ги наведуваат „отежнувачките даночни услови“...
ЕКОНОМИЈА

Американската компанија „Дура аутомотив системс“ гради две нови фабрики во Бунарџик

Stefanija Kuzmanovska
Американската компанија од автомобилската индустрија „Дура аутомотив системс“ денеска почна изградба на две фабрики во технолошко индустриската развојна зона Скопје 2. Во новите капацитети на...