Стандард
КОМПАНИИ

Бројот на Закерберг меѓу протечените податоци од Фејсбук

Бројот на мобилниот телефон на извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг е еден од протечените лични податоци на 553 милиони корисници на таа социјална мрежа што хакерите ги објавија на Интернет, пишува британски „Дејли меил“.

Името, локацијата и брачниот статус на Закерберг, датумот на раѓање и корисничката легитимација на Фејсбук беа меѓу многуте украдени лични податоци објавени на хакерскиот форум во саботата, потврди истражувачот за сајбер безбедност Дејв Вокер.

Тој се пошегува, велејќи; „Ако новинарите се обидуваат да добијат изјава од Фејсбук, можеби треба само да се јават на овој број?

Според „Дејли меил“, протекле и личните податоци на Крис Хјуз и Дастин Московиц, коосновачите на Фејсбук.

Портпарол на Фејсбук изјави дека станува збор за стари податоци кои претходно биле пријавени во 2019 година.

„Овој проблем го најдовме и го решивме во август 2019 година“, тврдат од Фејсбук.

Се чини дека базата на податоци е иста група на бројки што кружат во хакерски кругови од најмалку јануари, според Алон Гал, ко-основач на израелската фирма „Хадсон Рок“ за разузнавање за компјутерски криминал.

Податоците се продадени и препродавани меѓу компјутерски криминалци веќе некое време, но истекувањето на информациите во саботата на хакерски форум сега ги прави во суштина бесплатни, според лондонскиот весник.

Поврзани вести

Huawei го објави решението за мрежи со нулта емисија на јаглерод

Влатко Зорба

Дали производителите на вакцини треба да бидат лишени од патентните права, за да можат сите да ги прават?

Влатко Зорба

Исплатена помошта за лозарите кои имаа предадено, а неисплатено грозје од винарниците

msp-admin