СТАНДАРД life
ТЕХНОЛОГИЈА

Фејсбук сака да го „убие“ ајФон, а Закерберг откри и како планираат да го сторат тоа

Обично кога се споменува Фејсбук, првите работи што им паѓаат на ум на повеќето луѓе се приватноста на корисниците, небрежност во заштитата на личните податоци на корисниците, изборна манипулација (во САД), сомнителни деловни практики и токсичност на социјалните мрежи. Сепак, во интервју за YouTube ѕвездата Маркус Браунли, шефот на Фејсбук, Марк Закерберг зборуваше за иднината на виртуелната реалност и додадената реалност.

Во тоа интервју, Закерберг понуди редок увид во неговата визија за двете технологии со кои се занимава Фејсбук и инвестира во развој на својот Окулус.

Појасни што точно ќе го „убие“ ајФон во иднина, но без да се спомене глобално најпопуларниот модерен гаџет. Не само тоа, туку тој навести дека Фејсбук се насочува токму на таа позиција.

Се разбира, Епл работи и на сопствена верзија на очила за додадена реалност, но тие се дизајнирани да се поврзуваат безжично со ајФонот на корисникот, исто како и Епл воч.

Закерберг вели дека паметните телефони се неверојатни, но дека тие го одвлекуваат вниманието на корисниците од светот околу нив.

Го имате овој неверојатно моќен компјутер во вашиот џеб, но тоа не е крајот на патот. Мобилниот телефон ве одвлекува од светот околу вас, ви го привлекува вниманието и сето ова го постигнува со релативно мал екран, вели Закерберг.

Зборувајќи за платформите од следната генерација, тој верува дека тие мора да понудат чувство дека корисникот не е одвоен од светот околу нив.

Основата на виртуелната и додадената реалност е дека ви треба технологија што обезбедува чувство на присуство, чувство дека сте всушност таму со друга личност, вклучувајќи ги и сите сетила што нормално доаѓаат со неа, објаснува шефот на Фејсбук.

Мобилните телефони, таблетите и ТВ го убедуваат човечкиот мозок дека вие сте всушност на друго место, но виртуелната и додадената реалност ќе му овозможат на мозокот, наместо да го убедува, да верува дека корисникот е на друго место, вели Закерберг. Овие уреди ќе можат да проектираат луѓе и предмети во реално време и вклучуваат сетила како звук и допир.

Кога зборуваме за очила за додедена реалност, Закерберг гледа прекрасни очила во нормална форма, ништо „супер дебело“. Тој вели дека батеријата на овие уреди ќе трае цел ден и тие ќе можат да проектираат холограми.

Штом имаме очила за додадена реалност, повеќе нема да ни требаат други екрани. Работите како телевизорите и таблетите можат да бидат дигитални холограми, објасни Закерберг, внимавајќи да не ги спомнува паметните телефони директно.

Закерберг не го нападна директно Епл (ниту остатокот од пазарот на паметни телефони) во интервјуто, но тоа го стори на пасивно агресивен начин.

Тој исто така многу јасно посочи дека повеќе ги сака уредите Самсунг со години и дека им порача на другите менаџери на Фејсбук да користат уреди со Андроид, а не ајФони. Тој исто така го сака Спотифај, кој со години го критикуваше Епл. Тој додаде дека Фејсбук вложува најмногу во споменатата технологија, поради што сака да излезе на пазарот со очила за додадена реалност далеку пред сите.

Поврзани вести

Нова мода во компјутерските измами: гласовен „фишинг“

Влатко Зорба

Кинески Unitree има морничаво реални роботи со четири нозе (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Huawei Mate 40 Pro е новиот крал на DxOMark

msp-admin